Strony

2010/02/12

85 lecie Polskiego Radia. Jedynka

Coraz bardziej podobają mi się zapowiedzi Polskiego Radia, które planuje obchody swojego 85-lecia z rozmachem. Otóż Jedynka zapowiada, że co najmniej raz w miesiącu będzie emitować na swojej antenie archiwalne słuchowiska takie jak „Pan Jowialski”, „Uciekła mi przepióreczka”, „Żołnierz królowej Madagaskaru”, „Dziady” w wersji kwadrofonicznej, „Matka Courage”, „Fantazy”.
Jako wiśnienkę na torcie, należy traktować zapowiedź nowej interpretacji pierwszego słuchowiska napisanego specjalnie dla radia (radia Wilno w 1928 roku) - Pogrzeb Kjejstuta. Wydaje mi się to o tyle trudne, że z tego co niedawno słyszałem nie zachował się nawet scenariusz tego słuchowiska.

Planowany jest również konkurs na opowiadanie dźwiękowe z Polskim Radiem w tle. 

Również raz w miesiącu na antenie Polskiego Radia pojawi się audycja „Tydzień lektur z archiwum – wielkie głosy Polskiego Radia”. W jej ramach będą emitowane książki audio, niestety we fragmentach, w adaptacji największych głosów, m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie” (Jan Świderski), „Korespondencja Chopina” (Irena Eichlerówna), „Dermon” (Tadeusz Łomnicki), „Wielki Gatsby” (Andrzej Łapicki), „Noce i dnie” (Gustaw Holoubek), „Anna Karenina” (Aleksandra Śląska), „Kariera Nikodema Dyzmy” (Krzysztof Kolberger), „Przedwiośnie” (Marek Kondrat), „Lampart” (Krzysztof Gosztyła) oraz „Trędowata” (Irena Kwiatkowska).


Więcej w serwisie Polskiego Radia


Brak komentarzy: