Strony

2010/03/15

Zaczaruj Dźwiękiem Świat

Informacja pochodzi ze stron akcji Zaczaruj Dźwiękiem Świat.
Akcja trwa do czerwca 2010 roku.


Kampania Zaczaruj Dźwiękiem Świat jest zaproszeniem nastolatków do słuchania i tworzenia słuchowisk.

Organizatorzy chcą pokazać, że słuchanie może dawać ogromnie dużo radości. Słuchowisko wciąga w niezwykły, barwny i plastyczny świat, potrzebna do tego jedynie odrobina wyobraźni. A tej, jak wiadomo, nastolatkom nie brakuje.

Słuchowiska dla młodzieży to rzecz niezwykła. Za pomocą dźwięków tworzy się zaczarowany świat, który każdy słuchacz wyobraża sobie inaczej. W czasie słuchania słuchowiska, to co najważniejsze, odbywa się w głowach słuchaczy. To oni zawsze są ostatecznymi twórcami zaczarowanego dźwiękami świata!

Nie sposób być biernym słuchaczem! Gra aktorska, muzyka i bogactwo efektów dźwiękowych oddziałuje na wyobraźnię mocniej, niż niejeden film science - fiction.

(...)
To prawda, że najwięcej jest słuchowisk dla dzieci. Pewnie dlatego, że maluchy nie umieją czytać, więc słuchowisko niejako wyręcza rodziców. Poza tym bajki świetnie nadają się do realizacji słuchowiskowej (ja znam 7 adaptacji czerwonego kapturka…).

Ale słuchowisko to coś o wiele więcej niż bajki dla dzieci.

To prawdziwy teatr wyobraźni.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć słuchowiska, których tematy byłyby interesujące dla nastolatków. Ich świat jest fascynujący! Pełen humoru i magii! A słuchowisko oddaje to w najczystszej postaci.

(...)
Ideą jest nakłanianie młodych ludzi do pisania scenariuszy, wymyślania fabuł, eksperymentowania z dźwiękiem i wyobraźnią.

(...)
Słuchanie słuchowisk rozwija wyobraźnię, kształtuje pamięć słuchową (rzecz niebagatelna w szkole i na studiach!), uczy świadomie koncentrować uwagę (w odróżnieniu od ekranów koncentrujących uwagę mimowolną), poszerza horyzonty, porusza emocje… A zakres słownictwa? A dykcja i intonacja? A świetna zabawa? O słuchowiskach można długo…

Natomiast pisanie scenariuszy słuchowiskowych to jeszcze lepsza zabawa, a na pewno doskonała szkoła warsztatu pisarskiego. Słuchowiska dyscyplinują dialog, koncentrują dramaturgię, zmuszają do uruchomienia innych pokładów intelektualnych, poruszają wyobraźnię.

Zależy nam na twórczości młodych ludzi, na pokazaniu im, że nic nie jest dla nich za trudne. Nawet jeśli za pierwszym razem scenariusz wyjdzie koślawy i jakiś taki… nie tego, to przecież następny będzie lepszy. A może już pierwszy będzie genialny?

Brak komentarzy: