Strony

2010/06/14

Protest zespołu PR 2

List zespołu Programu 2 do Rady Nadzorczej Polskiego Radia SA

My, pracownicy Programu 2 Polskiego Radia, jesteśmy oburzeni i zaniepokojeni wywiadem udzielonym przez Prezesa PR SA Jarosława Hasińskiego. Padło w nim wiele sformułowań godzących w dobro Polskiego Radia, świadczących o działaniu na niekorzyść Spółki oraz nieznajomości zasad działania i celów publicznej radiofonii. Wypowiedź Prezesa nie ma precedensu w 85-letniej historii Polskiego Radia. Stojąc na czele spółki, za której dobre imię odpowiada, świadomie postawił nam jako wzór do naśladowania rozgłośnię komercyjną, reklamując ją kosztem firmy, którą zarządza. Jest to działanie na szkodę spółki w rozumieniu art. 585 par. 1 kodeksu spółek handlowych.

Z ostatnich badań wynika, że słuchalność Programu 2 PR w porównaniu z minionym rokiem wzrosła dwukrotnie. Nasz Program zdobył również drugie miejsce wśród 88 publicznych radiofonii europejskich w dziedzinie wymiany koncertowej za rok 2009.

Stacja RMF Classic, na którą Prezes Hasiński się powołał, ma inny profil. Działalność Programu 2 Polskiego Radia to nie tylko - jak uważa Prezes Hasiński - "najlepsza, wyselekcjonowana muzyka puszczana z płyty". Polega ona na dostarczaniu odbiorcom oferty kulturalnej niedostępnej w obiegu komercyjnym: rejestracja najważniejszych wydarzeń kulturalnych oraz produkcja nagrań (w tym również radiowych zespołów artystycznych), których nie dokonuje nikt poza Programem 2 PR. To także - pominięte całkowicie w wypowiedzi Prezesa - festiwale muzyczne, słuchowiska, audycje poetyckie, dokumentalne i publicystyczne oraz archiwizacja dokonań najwybitniejszych twórców polskiej kultury.

W wywiadzie Prezes Hasiński zapowiedział zmiany dotyczące działalności i profilu Programu 2 PR. Zmiany te są niezgodne ze statutem Polskiego Radia SA (par. 7 pkt 1). Czy o planowanej zmianie tego profilu została poinformowania Europejska Unia Nadawców, wobec której Polskie Radio ma zobowiązania? Czy została poinformowana Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz instytucje współpracujące z naszym Programem: Ministerstwo Kultury, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowy Instytut Audiowizualny, który współprodukuje część naszej oferty programowej?

Nie jest prawdą, że Program 2 emituje wyłącznie premiery, że "zarząd nie ingeruje w to, ile pieniędzy z budżetu idzie w honoraria, to leży w gestii dyrektorów anten". Z honorariów naszego Programu odprowadzane są środki na Polską Orkiestrę Radiową, Orkiestrę Kameralną Amadeus oraz Chór PR (30-40 proc.). Wypowiedzi Prezesa dowodzą niekompetencji i złej woli. Domagamy się dymisji Prezesa Polskiego Radia Jarosława Hasińskiego oraz wyjaśnienia sytuacji naszego Programu i związanych z nim planów, które do tej pory nie zostały ujawnione ani nam, ani naszym Słuchaczom.

Zespół Programu 2 Polskiego Radia, Warszawa, 8 czerwca 2010 roku


Więcej w artykule Gazety Wyborczej pt. Dwójka nie chce być jak RMF Classic.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Jako stały Wasz słuchacz mający jednocześnie dokładne rozeznanie w ofercie Radia RMF Classic popieram Wasz protest i WASZE ŻĄDANIA z następujących powodów: RMF Classic, to bezkształtna magma, nie wiadomo, do jakiego odbiorcy adresowana - do żadnego niepasująca. W warstwie muzycznej czasem bardzo dobra, czasem po prostu beznadziejna. Brak powieści w wydaniu dźwiękowym, słuchowisk, teatru, reportaży, słuchowisk, teatru radiowego, transmisji i retransmisji z wydarzeń na świecie. Kokoszenie się prowadzących, którzy za mikrofonem siadają nieprzygotowani do pracy daje się słyszeć zawsze, kiedy się odezwą. Żeby prowadzić radio kulturalne nie wystarczy być człowiekiem kulturalnym - trzeba być CZŁOWIEKIEM KULTURY, a takimi jesteście Wy. Wasze dokonania można porównywać jedynie z hr2, ale sądzę, że tamten program jest nieporównanie wyżej subsydiowany, przecież nie z RMF Classic, na miły Bóg! Kto tak rozumuje, nie powinien mieć prawa decydowania o czymkolwiek, w jakiejkolwiek dziedzinie życia, a cóż dopiero o ofercie dla, niestety będących w mniejszości, ludzi NORMALNYCH w tym kraju!).

Autor pisze...

Proszę mnie nie zmuszać do usuwania komentarzy. Jeszcze nigdy tego nie robiłem.
Wiem, że "polski" internet, przez co rozumiem komentarze czytelników, jest niesłychanie agresywny i wulgarny. Ale nie mój blog. Proszę do woli oceniać, ale nie obrażać ludzi, instytucji, itp.

Anonimowy pisze...

Ależ Autorze! Chyba trochę przesadzasz? "Anonimowy", wydaje mi się, nikogo nie obraża. Bo jeżeli nawet pisze: "Żeby prowadzić radio kulturalne nie wystarczy być człowiekiem kulturalnym - trzeba być CZŁOWIEKIEM KULTURY, a takimi jesteście Wy." to nikomu nie odbiera należnej mu czci, lecz jedynie wskazuje, że Ludzie Dwójki - nie tylko są kulturalni, ale są również ludźmi kultury. Wydźwięk tego zdania jest zdecydowanie pozytywny.

Powiem więcej, "Anonimowy" chociaż nie wprost, dotyka jednak bardzo bolesnego zjawiska, które zaczyna się panoszyć na naszych oczach. Oto bowiem przysłowiowy "byle kto" (nie mam tu na myśli RMF Classic, bo tego słucham od czasu do czasu) może zacząć w necie puszczać "byle jaką" muzykę i szumnie nazywać to RADIEM??? A takie puszczanie muzyki nie zasługuje na określanie tym zaszczytnym mianem. Według mnie bardziej tu pasuje określenie "zakład transmisji muzyki"! I dlatego dobrze, że tacy "Anonimowi" zabierają czasem głos, zamiast poprzestać na emigracji wewnętrznej.

I jeszcze: "Anonimowemu" dziękuję, że swoim pisaniem podał mi bardzo ciekawy trop "hr2" (po raz pierwszy w życiu żałuję, że nie znam języka niemieckiego).

Podpisano: również anonimowy
"jorge" :-)

Autor pisze...

Może trochę przesadzam, ale też dmucham na zimne.
A poza tym pierwszy raz w 2 letniej historii bloga wywiązała się jakaś dyskusja :)