Strony

2013/04/24

90. urodziny gwiazdy "Matysiaków"

24 kwietnia Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska, znana słuchaczom z roli Wisi Matysiakowej, obchodzić będzie 90. urodziny. Z tej okazji dzisiaj o godz. 13.00 w Teatrze Polskiego Radia odbędzie się uroczyste spotkanie na cześć Jubilatki.
Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska z Polskim Radiem związana jest od wielu lat. W Teatrze Polskiego Radia stworzyła mnóstwo znakomitych kreacji – zarówno w słuchowiskach oryginalnych, jak i w adaptacjach. Aktorka najbardziej znana jest słuchaczom z powieści radiowej ,,Matysiakowie”, w której od 56 lat (od listopada 1957 roku) nieprzerwanie wciela się w postać głównej bohaterki – Wisi (Jadwigi Matysiakowej).

Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska urodziła się w 1923 r. w Lublinie. Studia aktorskie rozpoczęła w 1948 r. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. Występowała – jeszcze jako studentka – w „Kramie z piosenkami” w układzie i reżyserii Leona Schillera. Na scenie debiutowała rolą Lubow Szewcowej w „Młodej gwardii” A. Fadiejewa w Teatrze Polskim w Warszawie (1950), następnie zaangażowana do Teatru Ateneum w Warszawie (rola Anusi w „Zbiegach” H. Auderskiej). Od 1952 r. aktorka Teatru Ludowego; zagrała tu m. in.: Nataszę w „Młodości ojców” B. Gorbatowa, Anielę w „Chorym z urojenia” Moliera, Elżunię w „Synu marnotrawnym” S. Trembeckiego, Madame Flor de Lis w „Młynie” oraz Luisę w „Dziewczynie z dzbanem” L. de Vegi, Lucjanę w „Komedii omyłek” W. Shakespeare’a, Klaryssę w „Słudze dwóch panów” C. Goldoniego, Anielę w „Wielkim człowieku do małych interesów” A. Fredry, Edytę w „Hotelu Belle Vue” M. Samozwaniec, Kamillę w „Romansie z wodewilu” W. Krzemińskiego, tytułową Żabusię w sztuce G. Zapolskiej, Goplanę w „Balladynie” J. Słowackiego, Marię „W straconych zachodach miłości” W. Shakespeare’a, Zochnę w „Tym nieznajomym” J. Krzysztonia, Agatę w „Gwałtu, co się dzieje” A. Fredry, Selimę w „Księżniczce Turandot” C. Gozzi’ego, Dunia w „Żywym trupie” L. Tołstoja.
Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska w swoim dorobku ma również role filmowe i telewizyjne m.in. „Nikodem Dyzma”, „Pan Anatol szuka miliona”, „Życie Kamila Kuranta”, „Blisko, coraz bliżej”, „Rzeka kłamstwa”, „Warszawskie gołębie” oraz telenowela „W labiryncie”.
Od blisko 60 lat Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska związana jest z Polskim Radiem. Oprócz występów w popularnym „Podwieczorku przy mikrofonie” zagrała w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia (również w audycjach dla dzieci i młodzieży), m.in. w: „Błękitnej strzale” G. Rodari’ego, „Damach i huzarach” A. Fredry, „Dziadach” A. Mickiewicza, „Krwawych godach” F. Garcii Lorci, „Lecie w Zasławku” B. Prusa, „Lekcji” E. Ionesco, „Opowieściach z Narnii” C.S. Lewisa, „Porfirionie Osiełku” K.I. Gałczyńskiego, „Wzgórzu elfów” H.Ch. Andersena. Głos Laureatki znany jest szerokiej publiczności przede wszystkim z roli Wisi Matysiakowej w popularnej powieści radiowej „Matysiakowie”. Rolę tę Ludmiła Łączyńska kreuje nieprzerwanie od 1957 r. W plebiscycie na najbardziej lubianą postać/aktora otrzymała wśród słuchaczy największą liczbę głosów.
Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji 45-lecia powieści radiowej „Matysiakowie” (2001 r.) oraz medalem za wybitne kreacje aktorskie w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia (2008 r.). W 2010 roku otrzymała nagrodę Splendora Splendorów, przyznawaną przez zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia.

Informacja przekazana przez Polskie Radio. Dziękuję.

1 komentarz:

Autor pisze...

Najserdeczniejsze życzenia dla Pani, Pani Ludmiło.