Strony

2014/04/04

Nagrodzone słuchowisko premierowo w radiowej Dwójce

Słuchowisko „Podróż na księżyc” Moniki Milewskiej, wyróżnione II nagrodą w zamkniętym konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, zabrzmi po raz pierwszy na radiowej antenie. Premiera w najbliższą sobotę, 5 kwietnia o godz. 19.00 – oczywiście w Dwójce.

Autorka tak wprowadza w świat „Podróży na księżyc”: Georges Méliès był wielkim magiem i „pierwszym artystą kina”. Na rozwijanie swojej pasji poświęcił cały majątek odziedziczony po ojcu. W końcu zbankrutował i zmuszony był utrzymywać się z prowadzenia małego sklepiku na dworcu w Lyonie. Wyobraziłam sobie, że w wigilię Bożego Narodzenia spotyka tam powracającego na święta do domu Louisa Lumière'a, swoje całkowite zaprzeczenie, uosobienie „szkiełka i oka” w epoce pionierów kina. Co wynikło z tej konfrontacji? O tym słuchacze Programu 2 będą mogli przekonać się już w sobotni wieczór. W postaci słynnych filmowców wcielili się Jan Englert i Jerzy Radziwiłowicz, a spektakl wyreżyserowała Anna Wieczur-Bluszcz.

Podróż na księżyc” przyniosła Monice Milewskiej II nagrodę w konkursie rozpisanym w 2013 r. z okazji 85. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego słuchowiska polskiego oraz 95-lecia powstania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Przed autorami postawiono zadanie napisania słuchowisk o szeroko pojętej tematyce współczesnej, ale także odwołujących się do wydarzeń historycznych lub inspirowanych faktami i dokumentami. Jury (Paweł Łysak – przewodniczący, Małgorzata Semil, Zofia Sieradzka, Ewa Stocka-Kalinowska oraz Maciej Wojtyszko) wyłoniło zwycięskie teksty spośród 37 nadesłanych prac. Zdobywcą I nagrody został Władysław Zawistowski, autor słuchowiska „Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja”. II nagroda, przyznana ex aequo, powędrowała właśnie do Moniki Milewskiej oraz do Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, która do konkursu zgłosiła „Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć”. Laureatami III nagrody zostali, również ex aequo, Liliana Bardijewska, autorka słuchowiska „Za drzwiami”, oraz Cezary Harasimowicz, autor tekstu „Czasami Pan przechodzi obok” (emisja w Dwójce 12 kwietnia o godz. 19.00).

Informacja przesłana przez Polskie Radio.

Brak komentarzy: