Strony

2015/10/12

Marsjanin

Jeszcze do niedawna Mark Watney przeszedłby do historii jako jeden z pierwszych ludzi, którzy wylądowali na Marsie. Teraz grozi mu, żeby będzie pierwszą osobą, która tam umrze.

Nic nie zwiastowało tragedii – misja Ares 3 przebiegała według planu. Astronauci wylądowali na Marsie i rozstawili ekwipunek, który NASA wysłała na Czerwoną Planetę na długo przed rozpoczęciem właściwej misji. Zamieszkali w Hubie, konstrukcji przystosowanej do utrzymania życia dla kilku członków załogi przez kilkadziesiąt dni.

Kilka dni po rozpoczęciu misji Ares 3 zrywa się potężna burza piaskowa, która zagraża bezpieczeństwu całej operacji. Podjęta zostaje decyzja o ewakuacji. Niestety, w jej trakcie Mark Watney zostaje uderzony fragmentem stacji badawczej i ogłuszony. Reszta załogi odlatuje bez niego, potwierdzając, że straciła kontakt z Markiem. Teraz Watney musi znaleźć sposób jak przetrwać na Marsie bez pomocy i zapasów, zdany tylko na siebie.

Marsjanin to jedna z ciekawszych pozycji sci-fi ostatnich lat. Napisana lekko i z humorem, jest jednocześnie twardo osadzona w faktach i naukowych hipotezach. Dzięki temu czytelnicy mogą przekonać się, jakby mogła wyglądać potencjalna ekspedycja na Marsa i jakim wyzwaniom musiałaby stawić czoła.

Czyta Jacek Rozenek
Książka audio do kupienia jest w sklepie internetowym www.cdp.pl

1 komentarz:

Autor pisze...

Książki nie czytałem, ani nie słuchałem, ale film całkiem dobry.