Strony

2017/12/01

Maciej Kubera laureatem Złotego Mikrofonu

Informacja Polskiego Radia.

Wczoraj wieczorem w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Mikrofonów wybitnym radiowcom i osobom twórczo związnym z rozwojem i popularyzacją radia publicznego. Jednym z tegorocznych laureatów został nasz kolega z Teatru Polskiego Radia - Maciej Kubera, który na co dzień pracuje jako reżyser dźwięku, czasem także jako kompozytor lub ilustrator muzyczny. Maćkowi serdecznie gratulujemy!

Maciej Kubera odebrał Złoty Mikrofon "za muzyczność w słowie, za słowo w muzyce, pryncypialność i kompetencje reżysera dźwięku w Teatrze Polskiego Radia". Laureat odbierając nagrodę powiedział, że znalezienie się w gronie nagrodzonych jest dla niego zaszczytem. Dziękował Teatrowi Polskiego Radia i wszystkim działom, z którymi współpracuje.

Maciej Kubera w Teatrze Polskiego Radia pracuje od 2007 r. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Warszawie, w klasie wiolonczeli oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Reżyserii Dźwięku. Jego kompozycje były wielokrotnie wykonywane podczas kolejnych edycji festiwalu „Uczniowskie Forum Muzyczne”. Zdobył Grand Prix XI Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego „Cresscendo” w Tarnowie oraz wyróżnienie w VI Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Krzanowskiego. W latach 2007/2008 studiował na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Laureat nagrody za realizację dźwiękową słuchowiska Auto da fe Tomasza M. Trojanowskiego w Ogólnopolskim Konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK (Toruń, 2012). Reportaż Ten Karski Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Magdaleny Skawińskiej w jego realizacji został nagrodzony Srebrnym Melchiorem w kategorii Premiera Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Polskich „MELCHIORY 2015”. Laureat Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie”: w 2015 roku Grand Prix za realizację słuchowiska Podróż na księżyc Moniki Milewskiej w reż. A. Wieczur-Bluszcz oraz indywidualnie za realizację słuchowiska Ukryty w słońcu w reż. D. Błaszczyka, w 2016 roku Grand Prix za realizację słuchowiska Von Bingen. Historia prawdziwa Sandry Szwarc w reż. W. Modestowicza.

Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu, która wybiera zwycięzców, powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym - pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia - za wybitne zasługi dla radia publicznego.

Brak komentarzy: