Strony

2018/01/26

Ostatnie tango z Herbertem

Informacja Polskiego Radia Rzeszów.

Rok 2018 jest rokiem Zbigniewa Herberta. Scena Teatralna Polskiego Radia Rzeszów rozpocznie go monodramem Przemysława Tejkowskiego "Ostatnie tango z Herbertem" opartym na Poezji Księcia Poetów, autora między innymi "Raportu oblężonego miasta" czy "Przesłania Pana Cogito". Premiera odbyła się na kołobrzeskiej Herbertiadzie we wrześniu 2012 r. Spektakl był wystawiany na wielu scenach w całym kraju.

Państwo będą mogli zobaczyć monodram 28 stycznia o godzinie 19 w studiu koncertowym im. Tadeusza Nalepy. Zaproszenia do zdobycia na antenie Polskiego Radia Rzeszów. (...)

Monodram Przemysława Tejkowskiego Ostatnie tango z Herbertem pokazuje świat, gdzie miejscem Herbertowskiego słowa jest śmietnik. Bohater jest bezdomny, bo wykluczony, czy dlatego, że wybrał dumne wygnanie? A może odrzuciwszy coś, czego nie mógł zaakceptować, znalazł się poza obrębem świata, rumianego jak rzeźnia o poranku? Słychać jakieś spokojne przyzwolenie w sposobie, w jaki Bohater mówi o zabójstwie na śmietniku jako o nagrodzie za godziwe życie. Kim jest Bohater? Czy to alter ego Herberta? Pana Cogito? Tejkowskiego? Wszyscy trzej zgodnie mieszczą się w metaforycznej Osobie, którą kreuje na scenie.

Zaletą spektaklu jest to, że Przemysław Tejkowski – jego twórca i wykonawca – pogodził żywioł teatru z żywiołem poezji: z jednej strony wykreował wyrazista postać – wyrzutka, wędrowca, filozofa, człowieka, który szuka i który się już przestał bać – z drugiej pozwolił przemówić poezji, której teatrem nie zasłonił, przeciwnie – udzielił głosu Poecie, z ufnością, umiejętnie dozując powagę i ironię, podporządkował swój warsztat Herbertowskiemu przesłaniu.

Brak komentarzy: