Strony

2018/10/24

Premiera "Przepióreczki" Stefana Żeromskiego w radiowej Dwójce

Informacja prasowa Polskiego Radia.

Od maja br. radiowa Dwójka i Teatr Polski w Warszawie prezentują najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku – a to wszystko z okazji 100-lecia Niepodległości. Kolejnym przedstawieniem z cyklu „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia” będzie „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego. Premiera w niedzielę 28 października o godz. 12.00 – jednocześnie na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl.

„Uciekła mi przepióreczka” to historia Edwarda Przełęckiego, który w niewielkiej miejscowości Porębiany, z pomocą miejscowego nauczyciela, zamierza otworzyć uniwersytet ludowy. Została ona napisana przez Żeromskiego w 1924 roku. Wkrótce, w lutym 1925 roku, odbyła się premiera w Teatrze Narodowym w reżyserii Juliusza Osterwy, który zagrał Przełęckiego. W roli nauczyciela Smugonia partnerował mu Stefan Jaracz.

W premierowej adaptacji dramatu wystąpią: Tomasz Błasiak (Smugoń), Eliza Borowska (Dorota Smugoniowa), Katarzyna Herman (Księżniczka Celina Sieniawianka), Grzegorz Mielcarek (Przełęcki, docent fizyki), Marcin Bosak (Ciekocki, lingwista), Dominik Łoś (Bęczkowski, administrator), Antoni Ostrouch (Kleniewicz, antropolog), Marcin Jędrzejewski (Wilkosz, historyk), Krystian Modzelewski (Zabrzeziński, historyk sztuki). Reżyseruje Łukasz Lewandowski, za dźwięk odpowiada Andrzej Brzoska, a muzykę skomponował i wykona Ygor Przebindowski.

– Wystawienie tej sztuki jest znakomitą okazją, by sprawdzić, czy dzisiaj taka altruistyczna postawa głównego bohatera kogokolwiek interesuje, czy może stoi w tak ogromnym rozdźwięku do rzeczywistości, która jest nastawiona na „ja”, na realizację swoich ambicji oraz na hasło „spełniać się”. Czy to dziś nie jest ironiczne? – pyta reżyser słuchowiska Łukasz Lewandowski.

Premiera sztuki „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego na antenie radiowej Dwójki i na stronie dwojka.polskieradio.pl (transmisja wideo) w niedzielę 28 października o godz. 12.00.

Więcej o cyklu „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia” na stronie: dwojka.polskieradio.pl.

Brak komentarzy: