Strony

2018/12/11

Premiera "Kartoteki" Różewicza w radiowej Dwójce

Zbliża się finał cyklu, jaki w roku obchodów stulecia niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia prezentował we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. Serię „Polski w Dwójce – czytamy dramaty stulecia” zakończy prezentacja „Kartoteki” Tadeusza Różewicza – jednego z najważniejszych dzieł w historii polskiej dramaturgii. Emisja w radiowej Dwójce oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl w niedzielę 16 grudnia o godz. 18.00.

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza została opublikowana w miesięczniku „Dialog” w 1960 roku i doczekała się kilkudziesięciu wystawień w teatrze polskim oraz zagranicą. Różewicz w wielu wątkach wyraźnie nawiązywał do przeżyć wojennego pokolenia, do którego sam należał. Czy więc dramat ten jest historycznym zapisem pewnego okresu historii Polski, czy też uniwersalnym współczesnym moralitetem, który może być czytany w oderwaniu od historycznego kontekstu? Takie pytania stawia sobie reżyser spektaklu Artur Tyszkiewicz. Wystąpią m.in. Piotr Bajtlik, Tomasz Drabek, Izabella Bukowska, Anna Cieślak, Lidia Sadowa. A w roli Narratora – Andrzej Seweryn.

Spektakl będzie transmitowany ze Sceny Kameralnej Teatru Polskiego na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl (transmisja video).

Niedzielne słuchowisko poprzedzi rozmowa Małgorzaty Szymankiewicz o dramacie Różewicza z prof. Barbarą Osterloff oraz prof. Jackiem Kopcińskim w audycji „O wszystkim z kulturą” – w środę 12 grudnia o godz. 17.30.

W ramach prezentacji serii premier „Polski w Dwójce – Czytamy dramaty stulecia” od maja br. na scenie Teatru Polskiego i na antenie Dwójki wystawione i wyemitowane zostały ważne polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Były to: „Kurka wodna” Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Anna Wieczur-Bluszcz), „Lalek” Zbigniewa Herberta (reż. Dariusz Błaszczyk), „Garbus” Sławomira Mrożka (reż. Jerzy Schejbal), „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego (rez. Łukasz Lewandowski) i „Żeglarz” Jerzego Szaniawskiego (reż. Wawrzyniec Kostrzewski).

Więcej o cyklu „Polski w Dwójce – Czytamy dramaty stulecia” na stronie: dwojka.polskieradio.pl.

Informacja prasowa Polskiego Radia.

Brak komentarzy: