Strony

2009/06/12

Dwa Teatry 2009. FINAŁ!

Dwa Teatry 2009 to już przeszłość. Wcześniej krótko informowałem o Grand Prix, a teraz przyszła kolej na pełną informację
Informacja pochodzi ze stron internetowych Polskiego Radia.

W niedzielę, 7 czerwca, na uroczystej gali w Teatrze na Tarasach w Sopocie nagrodzono najlepsze słuchowiska i spektakle telewizyjne. Zdobywcą Grand Prix dla utworu radiowego została "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Julii Wernio, zgłoszone do konkursu przez Program 2 Polskiego Radia.
(...)
Przez trzy festiwalowe dni, od 5 do 7 czerwca, publiczność wysłuchała 15 słuchowisk oraz obejrzała 16 spektakli znanych z małego ekranu, które zrealizowano w 2008 roku. Zwycięzców w dziedzinie konkursu radiowego wyłoniło jury w składzie: Ewa Ziętek, Wojciech Fułek, Piotr Tomaszuk, Edward Pałłasz i Wacław Tkaczuk.

Nagrodzone słuchowiska:
 • za reżyserię - ex aequo:
  Jan Warenycia za reżyserię słuchowiska „Osiedle” wg prozy Lidii Amejko (słuchowisko zgłoszone przez Program III Polskiego Radia)
  Janusz Zaorski za reżyserię słuchowiska „Novecento” Alesandro Baricco (słuchowisko zgłoszone przez Program III Polskiego Radia)
 • za scenariusz oryginalny
  Marek Baczewski za scenariusz słuchowiska „Nie używaj tego ognia” (słuchowisko zgłoszone przez Teatr Polskiego Radia).
 • za scenariusz będący adaptacją
  Sylwester Woroniecki za scenariusz słuchowiska „De profundis” wg reportaży Artura Daniela Liskowackiego (słuchowisko zgłoszone prze Polskie Radio Szczecin).
 • za realizację akustyczną
  Tomasz Perkowski za realizację słuchowisk: „Osiedle” (słuchowisko zgłoszone przez Program III Polskiego Radia) i „Nie używaj twego ognia” (słuchowisko zgłoszone przez Teatr Polskiego Radia).
 • za muzykę oryginalną
  Włodek Pawlik za muzykę do słuchowiska „Novecento” (słuchowisko zgłoszone przez Program III Polskiego Radia).
 • za rolę kobiecą
  Julia Kijowska za rolę Żaklin w słuchowisku „Walizka” oraz za rolę Marii w słuchowisku „Woyzeck” wg dramatu Georga Buchnera (słuchowiska zgłoszone przez Program II Polskiego Radia)
 • za rolę męską - jury przyznało 2 równorzędne nagrody aktorskie za role męskie
  Ignacy Gogolewski za rolę Fransua Żako w słuchowisku „Walizka” (słuchowisko zgłoszone przez Program II Polskiego Radia).
  Bronisław Wrocławski za rolę Sammy’ego w słuchowisku „Mały światek Sammy Lee” (słuchowisko zgłoszone przez Polskie Radio Łodź).
Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymali twórcy słuchowiska „De profundis” (słuchowisko zgłoszone prze Polskie Radio Szczecin).

Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk otrzymał również Program III Polskiego Radia za atrakcyjną propozycję repertuarową.

Brak komentarzy: