TERAZ WASZA KOLEJ


Szanowni Czytelnicy!

Grudzień 2014 roku jest dla mnie wyjątkowy za sprawą moich... wakacji-marzeń. Przez ten czas bawię na drugim końcu świata - w Nowej Zelandii:) Do internetu będę zaglądać sporadycznie!

Wszystkie posty przygotowałem wcześniej i pojawiać się będą automatycznie. A to oznacza, że np. w programie słuchowisk "Do posłuchania" brakować będzie sporo pozycji, mogą się zmieniać godziny...

Bardzo proszę o ich uzupełnianie poprzez KOMENTARZE.

Po powrocie wszystko postaram się uzupełnić. Z góry dziękuję!

2011/01/23

Teatr Wyobraźni RWE

Do niedawna myślałem, że "masowym" producentem słuchowisk jest wyłącznie Polskie Radio. Do niedawna... Tydzień temu dostałem maila od Piotra (któremu bardzo dziękuję) z linkiem do nowego serwisu uruchomionego przez Polskie Radio - Radia Wolności. Zawiera on archiwalne materiały z ostatnich 70 lat nagrane przez polskie redakcje rozgłośni międzynarodowych - Radia Wolna Europa, BBC, RFI, a wkrótce również Głosu Ameryki i Deutsche Welle. Wśród nich są również słuchowiska!

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa powstała 3 maja 1952 roku. Nadawała z Monachium przez ponad 40 lat. Już na początku swojego istnienia utworzyła Teatr Wyobraźni. Jednym z pierwszych słuchowisk była komedia Juliusza Boberskiego Problem nadana w Boże Narodzenie 1952 roku. W RWE powstało ponad sto słuchowisk - wiele dostępnych jest w serwisie Radia Wolności.
Także Sekcja Polska BBC kilkukrotnie zrealizowała słuchowiska. Przykładem może być Most wyemitowany 21 lutego 1961 roku.

Na słuchowiskową ucztę mamy pięć lat - tyle Polskie Radio ma prawa na publikowanie materiałów archiwalnych.

    Brak komentarzy: