Strony

2012/05/19

Atrakcje okołofestiwalowe - "Dwa Teatry - Sopot 2012"

Tekst nadesłany przez Polskie Radio

Już w najbliższy weekend Polskie Radio i Telewizja Polska zapraszają do udziału w XII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2012”. Poza zmaganiami konkursowymi na najlepsze słuchowisko i spektakl telewizyjny minionego roku odbędzie się wiele imprez towarzyszących. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
W sobotę, 19 maja o godz. 20.45, na Placu Zdrojowym przed wejściem na Molo będzie miała miejsce uroczysta inauguracja Festiwalu połączona z wręczeniem Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2012” za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Tegorocznymi laureatami tej prestiżowej nagrody są: Anna Seniuk i Jerzy Stuhr. Po uroczystości odbędzie się koncert „Szpilmania. Tych lat nie odda nikt”, podczas którego zabrzmią piosenki Władysława Szpilmana w wykonaniu młodych artystów: Wiktorii Gorodeckiej, Anny Markowicz, Natalii Sikory, Moniki Węgiel, Jacka Belera, Marcina Mrozińskiego, Marcina Januszkiewicza, a towarzyszyć im będą Joanna Pałucka i Andrzej Strzelecki.
Również w sobotę w Teatrze Na Plaży zaplanowano pokaz spektakli wyreżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza: „Apollo z Bellac” o godz. 11.00 oraz „Fuga” o godz. 12.30.
W cyklu „Loża Honorowa Teatru Telewizji” w sobotę i w niedzielę będą odbywać się spotkania z wybitnymi twórcami Teatru Telewizji, m.in.: Kazimierzem Kutzem, Barbarą Borys-Damięcką, Jerzym Gruzą i Olgą Lipińską. Podczas tych spotkań zaprezentowane zostaną wybrane przez nich spektakle, m.in. „Kolacja na cztery ręce” Paula Barza, „Szklana menażeria” Tennessee’a Williamsa, „Rewizor” Mikołaja Gogola oraz „Skiz” Gabrieli Zapolskiej. Spotkanie poprowadzi Tomasz Miłkowski.
W sobotę i niedzielę w Teatrze Miejskim w Gdyni oraz na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże będzie można obejrzeć spektakle: „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej” wg scenariusza Grażyny Barszczewskiej, z udziałem autorki oraz Grzegorza Damięckiego oraz „Morfina” w reżyserii Waldemara Raźniaka w wykonaniu Anny Czartoryskiej. Temu drugiemu pokazowi towarzyszyć będzie promocja najnowszej płyty wydanej przez Polskie Radio z piosenkami ze spektaklu.
Natomiast w Zatoce Sztuki w sobotę o godz. 23.00 będzie można wysłuchać recitalu Joanny Knitter z zespołem Take It Easy, a w niedzielę Marcina Mrozińskiego (19.00), Tomka Lipińskiego i Jacka Niestryjewskiego (21.00) oraz Marianny Wróblewskiej i Macieja Zakościelnego (22.30). W niedzielę w siedzibie Radia Gdańsk, w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna zaprezentują się: Marcin Wawrzynowicz (18.00) – recital połączony z promocją nowej płyty artysty wydanej przez Polskie Radio i PWSZ w Nysie, Anna Sroka-Hryń (19.30) oraz Monika Węgiel i Agnieszka Judycka (21.00).
W Państwowej Galerii Sztuki w niedzielę i poniedziałek odbywać się będą spotkania z gwiazdami festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2012”: Jerzym Stuhrem, Agatą Buzek i Ewą Konstancją Bułhak (w niedzielę), Krzysztofem Stelmaszykiem, Wojciechem Pszoniakiem oraz Anną Seniuk (w poniedziałek).
W niedzielę Irena Piłatowska-Mądry zaprasza na „Dzień z reportażem radiowym”, podczas którego zaprezentowane zostaną m.in.: „Cierpienie i radość Stanisława Kulona” Bożeny Markowskiej z Polskiego Radia, „Zamknięta” Cezarego Galka z Polskiego Radia Zachód w Zielonej Górze, „Kordian i Helena” Alicji Grembowicz i Ireny Piłatowskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz „Zegarmistrze od Niepokalanej” – fotokasty Jana Smyka z Polskiego Radia Białystok.
Tego samego dnia odbędzie się również spotkanie promocyjne Wydawnictwa Adam Marszałek. Spotkanie z Joanną Bachurą, autorką najnowszej monografii poświęconej współczesnemu słuchowisku radiowemu pt. „Odsłony wyobraźni”, wydanej w serii „Słuchowiska Teatru Polskiego Radia”, poprowadzi Krzysztof Sielecki.
W poniedziałek 21 maja na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże zaprezentowany zostanie spektakl muzyczny „Kalina Jędrusik w podróży”, podczas którego zabrzmią piosenki z Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu m.in. Magdaleny Zawadzkiej, Anny Serafińskiej, Violi Arlak i Macieja Zakościelnego.

Brak komentarzy: