Strony

2013/11/26

Wszystko płynie

W piątek, 29 listopada o godzinie 19.00, Teatr Polskiego Radia zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Teatr Twojej Wyobraźni”. Tym razem w warszawskim Klubie Kultury Saska Kępa swoją premierę będzie miało słuchowisko według powieści Wasilija Grossmana „Wszystko płynie”.
Wasilij Grossman uważany jest za jednego z najlepszych sowieckich pisarzy. Jego późna twórczość uznawana była za antyradziecką, stąd liczne konfiskaty rękopisów prozy autora. „Wszystko płynie” po raz pierwszy wydano w samizdacie w 1973 roku, a więc blisko dekadę po śmierci pisarza.
Dariusz Błaszczyk, w przygotowanej dla Teatru Polskiego Radia adaptacji powieści Grossmana, skupił się na motywach fabularnych związanych z głównym bohaterem – Iwanem Grigoriewiczem, który po kilkudziesięciu latach w łagrach wychodzi na wolność. Usiłuje się do niej przystosować, choć jest to wolność pozorna, bo wciąż w socjalistycznym kraju. Po powrocie do rodzinnego domu dowiaduje się od swojego stryjecznego brata, który zresztą obawia się z nim kontaktów, że jego ukochana kobieta związała się z innym mężczyzną. Snuje opowieści o łagrowym życiu i refleksje o naturze wolności.

Po emisji słuchowiska z publicznością spotkają się jego twórcy – Dariusz Błaszczyk, Andrzej Izdebski oraz Krzysztof Wakuliński. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Szymankiewicz z Teatru Polskiego Radia. Wstęp wolny.

„Wszystko płynie”
Autor: Wasilij Grossman. 
Reżyser: Dariusz Błaszczyk. 
Realizator: Maciej Kubera. 
Autor muzyki: Andrzej Izdebski. 
Obsada: Krzysztof Wakuliński, Maja Ostaszewska, Henryk Talar, Joanna Jędryka, Marian Opania, Jan Prochyra, Paweł Krucz, Irena Kownas, Andrzej Mastalerz, Paweł Szczesny, Jacek Różański, Janusz Wituch, Zmicier Wajciuszkiewicz, Anna Mileska, Jan Rotowski.

„Teatr Twojej Wyobraźni” to cykl comiesięcznych spotkań, które odbywają się w ostatni piątek miesiąca w Klubie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23. Podczas tych teatralnych wieczorów prezentowane będą słuchowiska zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia. Będzie można także spotkać się z twórcami – m.in. ze znanymi aktorami i reżyserami radiowych produkcji.

Informacja przekazana przez Polskie Radio

4 komentarze:

Marzena Dobosz pisze...

Hej, wybierasz się?

Anonimowy pisze...

Będę w Paryżu:)
Piotrek

Marzena Dobosz pisze...

Niektórzy to pożyją:)
M.

panta rhei pisze...

wstęp wolny :)