Strony

2013/12/10

Nowa dramaturgia radiowa

Znani są już laureaci zamkniętego konkursu na słuchowisko zorganizowanego przez Program II Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.
Zdobywcą I nagrody jest Władysław Zawistowski, autor słuchowiska „Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja”. II nagroda, przyznana ex aequo, powędrowała do Moniki Milewskiej, autorki tekstu „Podróż na księżyc” oraz Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, która do konkursu zgłosiła tekst „Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć”. Laureatami III nagrody zostali, również ex aequo, Liliana Bardijewska, autorka słuchowiska „Za drzwiami” oraz Cezary Harasimowicz, autor tekstu „Czasami Pan przechodzi obok”.
Nagrodę specjalną ZAIKS-u jury przyznało za tekst wyróżniający się nowatorstwem formy i treści oraz stanowiący interesujący materiał realizacyjny, a jej laureatem jest Marek Kochan, autor słuchowiska „Reduty”.
Nagrodzone słuchowiska zostaną zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia i wyemitowane na antenie Programu II.

Konkurs został rozpisany w lipcu br. z okazji przypadających w tym roku 85. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego słuchowiska polskiego oraz 95-lecia powstania Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
Przed autorami postawiono zadanie napisania słuchowisk o szeroko pojętej tematyce współczesnej, ale także odwołujących się do wydarzeń historycznych lub inspirowanych faktami i dokumentami. Jurorzy zwycięskie teksty wyłonili spośród 37 konkursowych prac nadesłanych przez zaproszonych do konkursu autorów.
Teksty oceniali: Paweł Łysak (przewodniczący jury), Małgorzata Semil, Zofia Sieradzka, Ewa Stocka-Kalinowska oraz Maciej Wojtyszko.

Informacja z Polskiego Radia 2

Brak komentarzy: