Strony

2015/04/18

Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy

Informacja Polskiego Radia

"Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy" – opublikowane na początku XVII wieku dzieło hiszpańskiego pisarza – należy do pierwszych, a jednocześnie najważniejszych europejskich powieści nowożytnych. Z jednej strony to pełna fantastycznych przygód, komiczna (wszak autor parodiuje rycerskie romanse) historia o ubogim szlachcicu, który naczytawszy się opowieści o wielkich bohaterach i ich heroicznych czynach, postanawia zostać błędnym rycerzem. Rosynant, nieodłączny Sancho Pansa, no i daleka, piękna Dulcynea – Rycerz o Smętnym Obliczu w pełnym, choć skromnym nieco rynsztunku wyrusza w świat, by bronić honoru wdów, dziewic i sierot, by walczyć ze złem i zbierać dowody swojego męstwa. Świat, jak się okazuje, nie potrzebuje jednak takich obrońców, kontrast między wyobrażeniem a rzeczywistością wywołuje śmiech, ale i gorzką refleksję.

Wielka powieść Cervantesa jest bowiem również przejmującą historią o człowieku, który tęskni za dawno umarłymi ideałami, za wartościami, o których świat zapomniał. I choć donkiszoteria nie jest (najprawdopodobniej) postawą godną polecenia, uosabiający ją bohater wywołuje naszą sympatię. Jego tęsknota za piękniejszym światem wydaje się być uczuciem ponadczasowym.

Arcydzieło Miguela de Cervantesa w przekładzie Wojciecha Charchalisa czyta w Dwójce Wiktor Zborowski.
Zapraszamy na audycję z cyklu "To się czyta" - od poniedziałku do piątku (20-24.04) w godz. 9.45-10.00 w radiowej Dwójce.

Brak komentarzy: