Strony

2015/04/13

W Polskim Radiu Białystok powstaje słuchowisko


Będzie to panorama historii miasta z perspektywy losu Feliksa Filipowicza - jednego z najbardziej zasłużonych białostoczan XX wieku. W Polskim Radiu Białystok powstaje słuchowisko.
Jego akcja obejmuje szerokie ramy czasowe - rozpoczyna się w 1916 roku, podczas I wojny światowej, kiedy Białystok był pod okupacją niemiecką, natomiast ostatnie sceny rozegrają się w czasie II wojny światowej.
Kanwą historii jest odnaleziony w jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym kieszonkowy, złoty zegarek. Należał do Feliksa Filipowicza - pierwszego przewodniczącego białostockiej rady miejskiej w niepodległej Polsce. Główne postaci są autentyczne. W słuchowisku pojawią się m.in. prezydent Białegostoku Bolesław Szymański, córka i matka Feliksa Filipowicza. Będą też postaci fikcyjne.
W rolę głównego bohatera wcieli się Leon Charewicz. Przed mikrofonem staną m.in. Lidia Sadowa, Danuta Kierklo, Katarzyna Siergiej, Andrzej Beya-Zaborski, Ryszard Doliński i Adam Zieleniecki. Wystąpi blisko 20 aktorów. W obsadzie pojawią się również dzieci.

Słuchowisko będzie nagrywane w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok oraz w Białostockim Muzeum Wsi, we wnętrzach drewnianego domu. Autorkami scenariusza są Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak z Polskiego Radia Białystok. Wyreżyseruje je Waldemar Modestowicz z Teatru Polskiego Radia. Muzykę skomponował Marek Kubik. Gościnnie wystąpi białostocki raper Lukasyno.
W poniedziałek (13.04) rozpoczynamy kilkudniowe nagrania. Premiera słuchowiska zaplanowana jest na czerwiec.

Brak komentarzy: