Strony

2015/08/31

Nowa ramówka Programu 2 pojawi się już 1 września.

Nowa ramówka Programu 2 pojawi się 1 września z mocnym akcentem literackim – o godzinie 19.00 Marek Kondrat przeczyta pierwszy odcinek „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa. Dwójka zaprasza do słuchania tej kultowej powieści przez ponad 2 miesiące. Natomiast muzycznie jesień upłynie pod znakiem Konkursu Chopinowskiego, czyli transmisji z przesłuchań, koncertów finałowych i występów gwiazd.


XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie to w tym roku najważniejsze muzyczne wydarzenie nie tylko dla kultury polskiej, ale i światowej. Dwójka jako jedyna rozgłośnia zapewni słuchaczom tak obszerny ogląd konkursu – prócz wspomnianych transmisji na antenie pojawią się rozmowy z uczestnikami, członkami jury i krytykami, relacje oraz recenzje dziennikarzy. W poniedziałki o godz. 20.30 w nowej audycji „Koncert chopinowski” przypomniane zostaną najwybitniejsze interpretacje utworów naszego narodowego kompozytora, zarejestrowane przez Polskie Radio, w innych miejscach – najważniejsze wydarzenia poprzednich konkursów. Goście audycji „Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki” (soboty, godz. 17.00) oceniać będą najciekawsze nagrania chopinowskie. W paśmie „Rozmowy o muzyce” (poniedziałki, godz. 19.30) słuchacze poznają sylwetki uczestników, a w paśmie „Opowieści po zmroku” (poniedziałki, godz. 21.00) – jurorów konkursu (prezentowane na antenie Programu 2 od początku 2015 roku).

We współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym Dwójka zaprezentuje nowe lektury oraz słuchowiska. Poza „Mistrzem i Małgorzatą” w interpretacji Marka Kondrata (emisja 50-odcinkowej serii od 1 września o godz. 19.00), w tym miesiącu pojawią się też inne premiery – „Wampir” w reż. Igora Gorzkowskiego wg dramatu Wojciecha Tomczyka oraz plenerowy spektakl na ulicy Ząbkowskiej, kolejny po „Implozji”, realizowany wspólnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie – „Czterech śpiących”. Kolejne premiery teatralne Dwójki to: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza w reż. Mikołaja Grabowskiego z Robertem Więckiewiczem w roli ks. Robaka, „Nie-boska komedia” Zygmunta Krasińskiego, „Pierścień wielkiej damy” Cypriana Kamila Norwida, „Mąż i żona” Aleksandra Fredry, „Rzeźnia” Sławomira Mrożka, „Burza” Wiliama Szekspira, „Udręka życia” Hanocha Levina i „Do piachu” Tadeusza Różewicza. Ponadto w paśmie „Książka do słuchania” (poniedziałek-piątek, godz. 19.00) pojawią się m.in. opowiadania Marka Nowakowskiego, „Kompleks polski” Tadeusza Konwickiego, „Matka Makryna” Jacka Dehnela, „Wojna polsko-ruska” Doroty Masłowskiej i „Obóz wszystkich świętych” Tadeusza Nowakowskiego.

Do końca grudnia kontynuowane będą cykle związane z 90. urodzinami Polskiego Radia. Tej rocznicy w całości poświęcone jest piątkowe pasmo „90 lat dokoła dźwięku” o godz. 13.30, podczas którego Dwójka przypomina najciekawsze koncerty zorganizowane przez Polskie Radio – zarówno w radiowych studiach, jak i poza nimi. Poza tym temat historii Polskiego Radia będzie obecny w audycjach: „Ludzie Polskiego Radia” Anny Skulskiej, „Radiowe kreacje mistrzów” Iwony Malinowskiej oraz „Z archiwum Jana Webera” Przemysława Psikuty.

Pasmo „Wybieram Dwójkę” (poniedziałek-czwartek, godz. 16.00) zostanie wydłużone do godziny 19.00, a jego częścią stanie się krótsze „O wszystkim z kulturą”, które pojawi się w wersji godzinnej jedynie w piątki, kiedy to tematy ze świata muzyki klasycznej, pop-kultury i teatru poruszać będą naprzemiennie: Jacek Hawryluk, Marcin Majchrowski, Jacek Wakar oraz Bartek Chaciński.

Na dłuższe, 60-minutowe dyskusje i analizy, Program 2 przeznaczy czas o godz. 21.30 w nowym paśmie „Inny stan skupienia” (od wtorku do czwartku). Będą to pogłębione rozmowy z jednym bohaterem lub dyskusje obejmujące zagadnienia z zakresu kultury, socjologii i historii. W ramach pasma we wtorki raz w miesiącu znajdzie swą kontynuację cykl prof. Antoniego Dudka „Ćwierćwiecze”, prezentujący najważniejsze zjawiska i osoby ostatnich 25 lat. Również raz w miesiącu Piotr Kędziorek zajmie się zagadnieniami antropologicznymi i etnograficznymi, a co drugi tydzień Jerzy Kisielewski zaprosi do studia znane osoby ze świata kultury i nauki. W środy na antenie znajdzie się miejsce dla różnych autorów i tematów, natomiast w czwartki o literaturze naprzemiennie dyskutować będą Dorota Gacek i na stale współpracujący z Dwójką krytycy literaccy: Andrzej Franaszek i Piotr Kofta.

Kolejne nowości proponowane przez Program 2 Polskiego Radia na jesień:

„Notatnik Dwójki” (od poniedziałku do piątku o godz. 13.00) – powrócą audycje edukacyjne propagujące kulturę i naukę. Dwójka zaprezentuje w nich szerokie spektrum zagadnień związanych z młodymi wykonawcami muzyki, portrety koryfeuszy kultury, publicystyczne ujęcie rzadkich zjawisk kulturalnych.

W paśmie „Pora koncertowa” (niedziele, godz. 13.00), stanowiącym sumę dotychczasowych dwóch audycji o podobnym charakterze: jesiennej „Drugiej zmiany” i letnich „Koncertowych wakacji”, zabrzmią najciekawsze koncerty z oferty radiofonii zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców.

W „Kryzysie średniego wieku” (niedziele, godz. 18.00) mediewista Łukasz Modelski i Łukasz Kozak przybliżą najwybitniejsze dzieła epoki średniowiecza. Muzyce towarzyszyć będą rozważania i dyskusje na temat literatury, filozofii oraz architektury wieków średnich.

Natomiast niedzielna „Na dachu świata” to audycja Pawła Reszki i Michała Żakowskiego przedstawiająca zjawiska kulturowe i społeczne w ujęciu archiwalnym i reporterskim; pokazująca, co odróżnia, a co zbliża narody i kultury.

Brak komentarzy: