Strony

2017/04/11

Dzień radia

Witold Hulewicz
Z okazji Dnia Radia, Polskie Radio przygotowało szereg audycji archiwalnych. Ja wybrałem te, które dotyczą słuchowisk. Wszystkiego można wysłuchać w serwisie polskieradio.pl.

Filmowa opowieść z radiem w roli głównej
W Czwórce z okazji Polskiego Dnia Radia zajrzeliśmy na plan najnowszej filmowej produkcji Bodo Koxa, "Człowiek z magicznym pudełkiem", która na ekranach kin zagości na przełomie 2017 i 2018 roku.

Zaczęło się od Warszawy II
1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu 2 Polskiego Radia.

Witold Hulewicz – legenda Polskiego Radia
Bardzo dbał o rozpowszechnianie wszelkich dzieł kulturalnych. Miał szaloną wyobraźnię, która podsuwała mu mnóstwo pomysłów. Swoją pasją zachęcał i zarażał wszystkich wokół – mówiła na antenie PR Agnieszka Feill, córka Witolda Hulewicza.

Jerzy Janicki - jak mało kto zasługuje na miano "człowieka radia"
Ja uważałem radio za swoją pierwszą miłość. A słuchowisko radiowe to jest ten gatunek, który sobie szczególnie upodobałem - powiedział Jerzy Janicki w jednym z wywiadów na antenie Polskiego Radia.

Program II nadaje! – ważny moment w historii Polskiego Radia
”Bez przerw, od świtu do nocy pracują radiostacje w nowym programie” – głosił tytuł w ”Życiu Warszawy”, informujący czytelników o uruchomieniu drugiego ogólnopolskiego programu Polskiego Radia. Był 3 października 1949.

"Pogrzeb Kiejstuta" – pionierski wyczyn Polskiego Radia i Witolda Hulewicza
"Pogrzeb Kiejstuta" był śmiałym zamierzeniem artystycznym i technologicznym. Pierwsze, napisane specjalnie dla Polskiego Radia słuchowisko Witolda Hulewicza zrealizowano w plenerach wileńskich.

Pisarze na etacie i seriale słuchowiskowe. Literatura w Dwójce
W radiu pracowało wówczas bardzo wielu pisarzy - wspominała Ewa Stocka-Kalinowska redakcję literacką Polskiego Radia sprzed kilku dekad.

Spotkania z kulturą
"Radjo Poznańskie" rozpoczęło swoją działalność 24 kwietnia 1927 roku (dwa lata po Warszawie i dwa miesiące po Krakowie). Dla ojców miasta ważne było uruchomienie polskiej stacji z powodu silnego oddziaływania na tym terenie stacji niemieckich.

Dzień Radia w Radiu Lublin
Polska radiofonia powoli zbliża się do 100 urodzin. Polskie Radio Lublin w tym roku świętować będzie 65-lecie.

Brak komentarzy: