Strony

2017/04/07

Klasyka czytana

42. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska” rozpoczną się oficjalnie 18 kwietnia. Podczas sześciu dni teatralnego święta obejrzeć będzie można siedem spektakli konkursowych. W programie tradycyjnie nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących. W te włącza się Radio Opole. W ubiegły wtorek na żywo w Studiu M zaprezentowane zostało jedno z trzech słuchowisk.
Wyzwanie zmierzenia się z mało znanymi utworami polskiej literatury XX wieku w formie słuchowisk radiowych podjęło troje młodych reżyserów. Prezentacja każdego ze słuchowisk będzie poprzedzona rozmową z reżyserami. Każde ze spotkań potrwa około 50 minut. Początek o godz. 20:05. Słuchowiska poprzedzą o godz. 19:20 rozmowy z reżyserem danego dzieła. Rozmowy poprowadzi Justyna Przyborowicz.

Wtorek, 4 kwietnia - Doniesienia drobne Eleonory Kalkowskiej w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak.
Obsada: Karolina Kuklińska, Grażyna Misiorowska, Ewa Wyszomirska, Andrzej Jakubczyk.
Dramat polsko-niemieckiej aktorki i pisarki, której sztuki były wystawiane m.in. przez Erwina Piscatora w Berlinie. Doniesienia drobne to tekst powstały 1932 roku na podstawie notatek prasowych, dotyczących fali samobójstw w Niemczech, mających związek z kryzysem ekonomicznym na początku lat 30. Sztuka Kalkowskiej jest więc pewną propozycją teatru zaangażowanego, traktującego dokument, fragment, wycinek współczesności jako pretekst do uruchomienia teatru opartego na dramaturgii montażu fikcyjnego z rzeczywistym.

Wtorek, 11 kwietnia - Jak być kochaną Kazimierza Brandysa, w reżyserii Rafała Szumskiego.
Obsada: Judyta Paradzińska, Andrzej Jakubczyk, Karol Kossakowski.

Wtorek, 18 kwietnia - Piseśń o głodzie Brunona Jasieńskiego, w reżyserii Marty Streker.
Obsada: Łukasz Konopka, Karol Kossakowski, Leszek Malec.

Więcej o wydarzeniu w serwisie Polskiego Radia Opole oraz Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Brak komentarzy: