Strony

2017/06/09

Głosy i audycje Polskiego Radia nominowane w konkursie Mistrza Mowy Polskiej

Redakcja Kultury i Edukacji radiowej Jedynki oraz audycja Katarzyny Stoparczyk „Zagadkowa niedziela” w Programie 3 Polskiego Radia zostały nominowane – decyzją Akademii Mistrzów Mowy Polskiej – w tegorocznej edycji programu do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Równocześnie w kategorii Mistrz Mowy Polskiej znaleźli się – współpracujący z Trójką – Joanna Kołaczkowska i dr Andrzej Kruszewicz oraz związani z Jedynką – Dariusz Michalski i aktor Teatru Polskiego Radia Krzysztof Gosztyła. Głosowanie trwa do 20 września. Rozstrzygnięcie konkursu pięć dni później.

– Goethe twierdził, że „każdego dnia należy posłuchać krótkiej pieśni, przeczytać dobry wiersz, zobaczyć wspaniały obraz i, jeśli byłoby to możliwe, wypowiedzieć kilka rozsądnych słów" – mówi Anna Stempniak-Juśkiewicz, kierowniczka Redakcji Kultury i Edukacji w Jedynce. – Staramy się to czynić w naszych codziennych naukowych i kulturalnych audycjach. W „Eurece” o godz. 19.00, wspólnie z naukowcami z różnych dziedzin nauki, próbujemy zrozumieć prawa rządzące światem, a w „Historii żywej" i cyklu "Ludzie niepodległości" przybliżamy historię polską i powszechną. W "Kulturalnej Jedynce” po 21.00 prezentujemy książki („Moje książki”), filmy („Magazyn bardzo filmowy”), opowiadamy o spektaklach teatralnych i wystawach. Nasi goście to artyści, uczeni powszechnie znani i cenieni, ale także ci, którzy dopiero rozpoczynają drogę ku sławie. O zawiłościach świata, najtrudniejszych eksperymentach, filmach, obrazach i książkach mówimy tak, żeby słuchacze zrozumieli wszelkie zawiłości, „aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Język bowiem determinuje nasze poznanie, człowiek istnieje w języku i poprzez język, a język polski to nasze podstawowe, obok wiedzy i wyobraźni, narzędzie. Dbamy więc o niego, nieustannie go szlifując i doskonaląc, stając się niejako strażnikami dobrej polszczyzny – dodaje Anna Stempniak-Juśkiewicz, komentując nominację do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

O tę samą nagrodę powalczy „Zagadkowa niedziela” – edukacyjna audycja Trójki (nadawana w niedziele od godz. 8.05 do 10.00) dla najmłodszych i ich rodziców. Można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy dotyczących otaczającego nas świata. Na przykład: co to jest bakteria, a gdzie znajduje się arteria? Co można zobaczyć szkiełkiem, a co gołym okiem? Jak gimnastykować język i jakie książki czytać, żeby być mądrym? Przewodniczką po tym bajkowym świecie, w którym wszystkie zagadki, nawet te najtrudniejsze, zawsze znajdują rozwią
zanie, jest znakomita dziennikarka radiowa, a kiedyś również telewizyjna – Katarzyna Stoparczyk. Wydawcą audycji jest Marek Pawlukiewicz.

W równolegle organizowanym konkursie Mistrza Mowy Polskiej o tytuł – w gronie dziesięciu nominowanych: Dariusz Michalski – dziennikarz Jedynki, historyk muzyki rozrywkowej, miłośnik i znawca rock and rolla, autor audycji „Tak to bywało”; Krzysztof Gosztyła – wybitny aktor teatralny i radiowy, jeden z głównych „głosów” Teatru Polskiego Radia; dr Andrzej Kruszewicz – współpracujący z Trójką ornitolog i dyrektor warszawskiego Zoo oraz Joanna Kołaczkowska – aktorka kabaretowa prowadząca w Trójce „Urywki z kalendarza”.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 września. Głosować można do 20 września na stronie www.mistrzmowy.pl listownie lub sms-owo.

Informacja Polskiego Radia

Brak komentarzy: