Strony

2017/07/26

Radio Gdańsk kręci się "Wokół Conrada"

Na bezrybiu i rak ryba.
Kiepsko w te wakacje ze słuchowiskami, więc sięgam do książek audio.

Od 22 maja na antenie Radia Gdańsk emitowana była powieść: fragmenty książki Pawła Dzianisza - "Wokół Conrada". Jest to zbiór tekstów poświęconych postaci naszego wybitnego rodaka, znanego na świecie jako Joseph Conrad.
Dziś można odsłuchać jej w serwisie Polskiego Radia Gdańsk.

Józef Teodor Konrad Korzeniowski, piszący wyłącznie po angielsku wielki piewca morza i marynarskiego trudu, urodził się w 1857 roku (czyli dokładnie 160 lat temu) w Berdyczowie. Polskę opuścił jako 17-letni młodzieniec, by prawie 20 lat spędzić w służbie na morzu i w obcym sobie języku wypłynąć na wielkie wody literatury światowej, jako autor m. in "Lorda Jima", "Nostromo", "Tajnego agenta", "Smugi cienia" czy "Jądra ciemności".

Ten syn poety i rewolucjonisty Apolla Korzeniowskiego, siostrzeniec Stefana Bobrowskiego, przywódcy powstania styczniowego, pisał o sobie: "(...) Anglikom dowiodłem, iż szlachcic z Ukrainy może być tak dobrym marynarzem jak i oni i mieć coś do powiedzenia im w ich własnym języku". Był - jak pisze Paweł Dzianisz - "wytrwałym rzecznikiem dobrej roboty, wierności i poczucia obowiązku".

Informacja z serwisu Polskiego Radia Gdańsk.

Brak komentarzy: