Strony

2018/03/22

Grand PiK 2018: posłuchaj utworów konkursowych

Informacja Polskiego Radia PiK.

19 utworów zgłoszonych przez uczestników z całej Polski walczyć będzie o nagrody w Międzynarodowym Konkursie Artystycznych Form Radiowych i Warsztatach Sztuki Radiowej „Grand PiK 2018". Wszystkich można już posłuchać na naszej stronie.
O czym są zgłoszone utwory? Są wśród nich słuchowiska, reportaże i utwory z pogranicza tych dwóch gatunków, o tematyce historycznej i współczesnej.

„Radio dla Ciebie” z Warszawy zgłosiło słuchowisko pt. „Dał Nam Niepodległą – Ignacy Jan Paderewski” autorstwa Tadeusza Deszkiewicza oraz Bogumiły i Marka Drewnowskich, przedstawiające część życia, twórczości oraz zaangażowanie Ignacego Jana Paderewskiego w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Radio Gdańsk proponuje reportaż Hanny Wilczyńskiej-Toczko pt. „Dorota z Mątów – jedyna święta na Pomorzu” o błogosławionej, średniowiecznej mistyczce, która umarła zamurowana w celi katedry w Kwidzynie.

Magda Grudniewska z Polskiego Radia Lublin w „Listach z Ravensbrück” opowiada o lubelskich harcerkach – więźniarkach obozu koncentracyjnego, poddawanych przez Niemców eksperymentom medycznym i ich tajnych listach, pisanych własnym moczem.

Z kolei Żaneta Walentyn z Polskiego Radia PiK, ubiegłoroczna laureatka Konkursu Grand PiK, proponuje reportaż „Mamuma”. Jego bohaterką jest Pani Anna Zielińska, walcząca o swoją córeczkę Marikę, od lat przebywającą głównie w szpitalach.

Tegoroczny konkurs organizowany przez Polskie Radio PiK potrwa od 9 do 13 kwietnia w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu" w Toruniu. Każdego dnia odbywać się będą prezentacje zgłoszonych utworów, zakończone dyskusją warsztatową, moderowaną przez Agnieszkę Czyżewską-Jacquemet, laureatkę wielu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych.

W programie tegorocznej imprezy ponadto znajdą się wykłady naukowców pracujących w katedrach dziennikarstwa na uczelniach z regionu.

Cała impreza zakończy się w czwartek (12 kwietnia) o godz. 18.00 uroczystą Galą Finałową, podczas której ogłoszone zostaną wyniki konkursu, wręczone zostaną nagrody, a na zakończenie z recitalem wystąpi Jacek Wójcicki.

Wartość głównej nagrody finansowej Konkursu Grand PiK 2018 to 15 tys. zł.

Posłuchaj zgłoszonych utworów.

Brak komentarzy: