Strony

2018/06/29

18. Festiwal Dwa Teatry – czas zacząć!

Informacja Polskiego Radia

Odliczanie – w zasadzie – zakończone. Dzisiaj o 10.00 rozpoczęły się pierwsze pokazy konkursowe w sekcji telewizyjnej. O 15.00 – pierwsze przesłuchania w radiowej części konkursu. Trójka pod Księżycem była pierwszą w dniu otwarcia Festiwalu audycją.

My, zaczęliśmy bowiem 29 czerwca o północy. Pozostaje tylko przypomnieć, że Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej 2018 trwa w tym roku 4 dni, zakończy się Galą Nagród w poniedziałek, 2 lipca. W konkursie: 61 realizacji radiowo-telewizyjnych; 25 spektakli (rekord! czyli wszystkie powstałe w sezonie 2017/2018). 27 słuchowisk + 9 – dla dzieci. W programie, poza konkursem: koncerty Radiowego Studia Piosenki oraz solowy – Włodka Pawlika, słuchowisko Pr II i Teatru Polskiego w Warszawie p.t. "Lalek" Zbigniewa Herberta (Rok Herberta), czytanie wierszy Herberta na Skwerze Radiowej Trójki oraz utworów Żeromskiego – na Molo, wspomnienie Wacława Tkaczuka (odszedł w styczniu) – jednego z tych, którzy sprawili, że Festiwal Dwa Teatry odbywa się w Sopocie.

Wracając do początku Festiwalu, dodajmy, że pierwszy konkursowy spektakl powstał w PWST w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych). To "Do dna" – dyplomowe, muzyczne widowisko w reżyserii Ewy Kaim. Pierwsze z prezentowanych słuchowisko także przysłał na Festiwal Kraków. To – "Serce ciemności" wg Jacka Dukaja (autorska wersja "Jądra ciemności" Conrada), zrealizowane w Radiu Kraków.

W finale zaś, wśród laureatów będą nagrodzeni Wielką Nagrodą Festiwalu państwo: Barbara Krafftówna oraz Franciszek Pieczka. My, podobnie, jak pozostałe Programy Polskiego Radia (I i II) oraz Teatr Polskiego Radia, zaprezentujemy w konkursie 4 słuchowiska: "Wojnę Światów 2050" Małgorzaty Żerwe i Davida Zane–Mairovitza (w piątek), "Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce" Tamary Antonijević i Małgorzaty Wdowik (uwaga! eksperyment – odbieramy za pomocą słuchawek, w sobotę), Teatrzyk Zielone Oko – "Sekcja" Dany Łukasińskiej i Anny Wieczur–Bluszcz (retransmisja słuchowiska nadawanego "na żywo" ze Studia im. A. Osieckiej, w niedzielę) oraz "Futbolistki" (autorskie słuchowisko) Tomasza Mana (w poniedziałek).

Program III przygotował także niespodziankę: próbę czytaną remake’u Teatrzyku Zielone Oko z 1977 roku. Będzie to "Gabinet Powtórzeń" Ewy Szumańskiej w reżyserii Adama Nalepy, z muzyką (na żywo) Włodka Pawlika. Wystąpią: Dorota Landowska, Marcin Troński, Andrzej Mastalerz oraz Marcin Hycnar i Szymon Warszawski. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska, za rejestrację – Radio Gdańsk. Rozpoczynamy w sobotę o 16.30. Miejsce "akcji": Dworek Sierakowskich, siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Bardzo dziękujemy za gościnę! O tym, co powyżej oraz dużo, dużo więcej - w ostatnim czerwcowym wydaniu TPK, pierwszym zarazem latem tego roku. Naszymi gośćmi będą: Ewa Millies–Lacroix – dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej, Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia, Zbigniew Dzięgiel – kierownik do spraw artystycznych Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej oraz Krzysztof Sielicki – kierownik literacki Teatru Polskiego Radia. Posłuchaliśmy fragmentów trójkowych konkursowych słuchowisk, muzyki teatralnej z obu teatrów oraz kompozycji Włodka Pawlika.

Brak komentarzy: