Strony

2018/06/06

Katarzyna Nosowska czyta swoją książkę w radiowej Trójce

23 maja, nakładem wydawnictwa Wielka Litera, ukazał się zbiór historii publikowanych na Instagramie Katarzyny Nosowskiej zatytułowany „A ja żem jej powiedziała…”. Radiowa Trójka emituje, od wtorku 5 czerwca, wybór tych porywających tekstów w interpretacji autorki oraz z muzyką Tomka Wachnowskiego i piosenkami wokalistki – zarówno z solowych płyt, jak i z repertuaru grupy Hey.

Wydawało się, że nic już nas nie zaskoczy w internecie. I wtedy pojawiła się ona – śmieszna, „zdeformowana” (przy pomocy specjalnego efektu) twarz z wielkimi oczami i ustami, która mówi mądrze o życiu. Prosto, zwięźle, szczerze i bez owijania w bawełnę. Ze zrozumieniem, bez pouczania. Mówi o show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Tylko kilka zdań, a jest w tym ciepło, doświadczenie i życiowa mądrość.

Te wideo-felietony Katarzyny Nosowskiej zrobiły furorę na Instagramie. – Od jakiegoś czasu nie wstydzę się tego kim jestem. Znam swoje możliwości. Są zbyt ograniczone by zawojować świat, ale wystarczające, by być wdzięczną, lubić życie i oddychać swobodnie – mówi wokalistka, która zabrała wspomniane historie z Instagrama, zaadaptowała w formę tekstu literackiego i wydała pod szyldem „A ja żem jej powiedziała…” – bo właśnie w taki sposób zaczyna się większość tych miniaturek.

– W czym tkwi tajemnica sukcesu wpisów Kaśki? W tym właśnie, że odważyła się napisać o tym, co chcielibyśmy wiedzieć, a o co boimy się zapytać – mówi Barbara Marcinik z radiowej Trójki, która zauważa, że w swoim literackim debiucie Nosowska: … nie udaje nikogo, jest sobą. Pisze o tym, na czym zna się bardzo dobrze, a więc nade wszystko o show-biznesie, o mechanizmach funkcjonowania internetu, ale również o sobie – kobiecie, matce, o swoich lękach, obsesjach.

– Zadałam sobie pytanie, co w tym zajęciu sprawia mi autentyczną przyjemność, na którym etapie działalności jestem najbardziej sobą, w sobie, czuję się bezpiecznie, a w okolicy serca wzrasta temperatura. Najszczersza z najszczerszych odpowiedzi brzmi – pisanie. Ten samotny moment, kiedy z chmary słów wyłapuję te, które najlepiej opowiedzą emocje. Jest to proces żmudny, momentami skrajnie wyczerpujący. Nie mam łatwości, którą legitymują się prawdziwi mistrzowie żonglerki słowem. Ja wysiaduję. Do odleżyn – dodaje zabawna jak nigdy, czasem również gorzka, ale niezmiennie emanująca wielkim dystansem do siebie samej Katarzyna Nosowska, która na potrzeby audiobooka przeczytała swoje teksty.

Program 3 Polskiego Radia zaaranżował te nieoczywiste, głębokie, błyskotliwe, świetnie napisane i bawiące do łez wpisy w formę powieści w odcinkach i opatrzył je muzyką. Emisja od 5 do 29 czerwca codziennie (od poniedziałku do piątku), około godz. 11.50.

Informacja prasowa Polskiego Radia.

Brak komentarzy: