Strony

2009/09/08

Matysiakowie. Zmiana warty

Po ponad 50 latach Stanisława Grotowska kończy współpracę z Polskim Radiem i najstarszym serialem słuchowiskowym "Matysiakowie". Zastąpi ją Waldemar Modestowicz.


Stanisława Grotowska związana była z Polskim Radiem od 1 sierpnia 1955 r. Początkowo pracowała na stanowisku realizatora w Dziale Realizacji Polskiego Radia, a potem, przez ponad dwadzieścia lat, jako realizator akustyczny w Teatrze Polskiego Radia (realizowała słuchowiska – m.in. „Dziady” Adama Mickiewicza w wersji kwadrofonicznej z 1974 r., radiopowieści, audycje poetyckie, reportaże, audycje dla dzieci – m.in. popularne „Dobranocki”). W grudniu 1956 r. została zaangażowana przez Zdzisława Nardellego do współpracy przy tworzeniu powieści radiowej „Matysiakowie”. Jako realizator akustyczny stworzyła ponad 1000 odcinków tej powieści. W 1978 r. została jej reżyserem. Całe swoje życie zawodowe poświęciła tworzeniu „Matysiaków”.

Waldemar Modestowicz jest reżyserem radiowym i teatralnym, z Polskim Radiem związanym od 1984 roku; od 1992 roku pracuje jako reżyser w Teatrze Polskiego Radia. Współpracuje również ze Studiem Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia.

Matysiakowie” są emitowani w Polskim Radiu od 15 grudnia 1956 roku, a na antenie Jedynki od 1983 roku. Dotychczas powstało 2741 odcinków. Autorami są obecnie: Dżennet Połtorzycka-Stampf’l i Janusz Adam Dziewiątkowski.

Brak komentarzy: