Strony

2009/11/24

Album "39-89"

Fragment artykułu z Gazety Wyborczej z Trójmiasta Przemysława Guldy pt. Album "39-89" w sali kinowej.


(...)
Płyta "39-89", mająca oficjalną premierę w czwartek 17 września, w 70. rocznicę inwazji Armii Czerwonej na Polskę, jest tylko pierwszym etapem projektu, który w swej ostatecznej formule ma mieć multimedialną postać. Studio Platige Image, rozsławione za sprawą kolejnych animowanych produkcji Tomasza Bagińskiego i efektów specjalnych do sporej ilości ważnych polskich filmów, przystępuje właśnie do wyprodukowania wizualnej warstwy tej nietypowej lekcji historii. Ma ona powstać - podobnie jak strona dźwiękowa - jako montaż archiwalnych materiałów, tym razem wizualnych, dokumentujących polską historię. Na razie jednak gotowe są tylko wstępne plansze, które zaprezentowane zostały podczas przedpremierowego pokazu na gdyńskim festiwalu.

Sama prezentacja była nietypowa. Publiczność, zgromadzona w ciemnej sali kinowej, mogła po prostu wysłuchać płyty w całości, zanim jeszcze trafiła ona do sklepów. I choć nie zapowiadało się to zbyt interesująco, okazało się, że płyta jest tak wciągającą opowieścią o polskiej historii, że słuchacze spędzili długie minuty kinowych fotelach. Łukasz Rostkowski żegnał się wyrażając nadzieję, że za rok będzie mógł na gdyńskim festiwalu zaprezentować swój projekt w pełnej postaci. Oby rzeczywiście udało się ten zamysł zrealizować. Szkolne lekcje historii mogą od tego momentu nie być już takie same jak kiedyś.

Cały artykuł Album "39-89" w sali kinowej.

"39-89" jest dosyć nietypowym słuchowiskiem. Emitowane było w radiowej Trójce we wrześniu b.r. Płyta dostępna jest w sklepach muzycznych.

Brak komentarzy: