Strony

2009/12/24

Festiwal Nowe Słuchowiska 2009

Poniżej informacja jaką otrzymałem z Agencji Dramatu. Bardzo dziękuję.


FESTIWAL NOWE SŁUCHOWISKA 2009
25-29 grudnia 2009 Program III Polskiego Radia

W ostatnim tygodniu grudnia na antenie Polskiego Radia odbędzie się Festiwal NOWE SŁUCHOWISKA 2009, zorganizowany przez Teatr Polskiego Radia i Agencję Dramatu. Jest to finał konkursu, w którym najlepsze słuchowisko zdobędzie Główną Nagrodę w wysokości 15.000 zł.
Trójka wyemituje pięć słuchowisk, wytypowanych do realizacji w pierwszym etapie konkursu. Ich autorami są debiutujący dramatopisarze i młodzi reżyserzy. Twórcy zostali zaproszeni do ścisłej współpracy od momentu powstania pomysłów na słuchowiska, po ich nagranie w studiach z zespołem Teatru Polskiego Radia. Wystąpią znakomici aktorzy, m.in. Danuta Szaflarska, Halina Łabonarska, Dorota Landowska, Leon Charewicz, Krzysztof Stelmaszyk, Janusz Rafał Nowicki.
Bohaterowie słuchowisk są młodymi ludźmi przedstawionymi współcześnie, w sytuacjach podejmowania wyzwania, dokonywania wyborów mających wpływ na ich przyszłe życie, czy w momentach kształtowania własnej tożsamości. Powstałe słuchowiska opowiadają o osobistych kryzysach i czasie dojrzewania bohaterów.
Ideą FESTIWALU NOWE SŁUCHOWISKA jest otwarcie radia publicznego na działalność profesjonalistów filmu czy teatru dramatycznego młodego pokolenia.
www.agencjadramatu.pl, www.polskieradio.pl/teatr

Organizatorzy: Teatr Polskiego Radia, Agencja Dramatu
Rada Programowa: Andrzej Brzoska (Zastępca Dyrektora Teatru PR), Krzysztof Sielicki (Kierownik Literacki Teatru PR), Barbara Marcinik (Program III PR), Wacław Tkaczuk (Konsultant Literacki Teatru PR, Marta Sztanka (Agencja Dramatu)
Jury konkursu: Jacek Sieradzki, Wacław Tkaczuk, Krzysztof Sielicki.
Koncepcja i koordynacja projektu: Marta Sztanka (Agencja Dramatu)
Patron medialny: „Dialog” - Miesięcznik Poświęcony Dramaturgii Współczesnej
Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoPROGRAM FESTIWALU NOWE SŁUCHOWISKA 2009
25-29 grudnia 2009 Program III Polskiego Radia

25 grudnia, godz. 15:05 - Zapach czekolady, Radosław Paczocha, reż. Michał Kotański
26 grudnia, godz. 15:05 - Pensjonat, Piotr Mańk, reż. Darek Błaszczyk
27 grudnia, godz. 19:05 - Nawigacja nocą, Zyta Rudzka, reż. Małgorzata Bogajewska
28 grudnia, godz. 21:05 - Troje w sypialni, Ewa Banaszkiewicz, reż. Mateusz Dymek
29 grudnia, godz. 21:05 - Strøkne Ann, Dana Łukasińska, reż. Anna Wieczur-Bluszcz

Zapach czekolady, Radosław Paczocha, reż. Michał Kotański
Bohaterem „Zapachu Czekolady” jest rodzina w kryzysie, w której związek matki i ojca właściwie nie funkcjonuje. Matka jest wielką nieobecną, od kilku lat przebywa na emigracji zarobkowej. Ojciec stara się opiekować dziećmi, jednocześnie coraz trudniej mu zamaskować fakt rozpadu rodziny. Bohaterów poznajemy na chwilę przed przyjazdem matki a jej długa nieobecność jest traumą, z którą nikt nie chce się konfrontować.
piątek 25 grudnia, godz. 15:05

Pensjonat, Piotr Mańk, reż. Darek Błaszczyk
„Pensjonat” jest historią młodego architekta, który pewnego dnia budzi się 40 lat starszy i zupełnie nie pamięta swojego przeżytego życia. Rozpaczliwie stara się wrócić do swojego czasu, tyle, że im bardziej się stara, tym bardziej nie wiadomo, który czas jest naprawdę realny i co to w ogóle znaczy.
sobota 26 grudnia, godz. 15:05

Nawigacja nocą, Zyta Rudzka, reż. Małgorzata Bogajewska
Historia o nieoczekiwanym spotkaniu młodości i starości, o tym że potrzebujemy siebie nawzajem czasami w zadziwiający, nieoczywisty sposób. Słuchowisko jest rozmową pomiędzy dwoma nieznajomymi: kobietą wyprowadzającą się do domu starców i młodą mężatką na progu rozwodu.
niedziela 27 grudnia, godz. 19:05

Troje w sypialni, Ewa Banaszkiewicz, reż. Mateusz Dymek
Tytułowi troje to Madelaine - ekstrowertyczna kobieta koło czterdziestki, która swoim sarkazmem zakrywa nieszczęśliwe małżeństwo, Tom, który ucieka od konfliktów małżeńskich w pracę i Anna, która chce się znaleźć jak najdalej od swoich korzeni i wymazać swoją przeszłość.
poniedziałek 28 grudnia, godz. 21:05

Strøkne Ann, Dana Łukasińska, reż. Anna Wieczur-Bluszcz
„Strøkne Ann” to opowieść kobiety. Niezwyczajna. Świat realny miesza się w niej z fantastycznością. Zdradzona, porzucona Anna wchodzi na krzesło i zaciska sobie pętlę na szyi. W tym momencie rozpoczyna się historia. Słuchacz podąża za Anną w krainę jej wewnętrznego świata. Opowieść zawiera refleksję nad kobiecością w kontekście kulturowym i historycznym.
wtorek 29 grudnia, godz. 21:05

Wydanie specjalne programu radiowego Raport Bardzo Kulturalny z udziałem uczestników Festiwalu niedziela 27 grudnia, godz. 14:00

Brak komentarzy: