36 aktorów, muzycy, kilkunastoosobowa obsługa techniczna i ponad dwustu gości – w Studiu im. Romany Bobrowskiej zakończyła się premiera słuchowiska na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna.
W poniedziałek, 13.02 punktualnie o godz. 18.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej rozpoczęła się uroczysta premiera słuchowiska "Wesele" na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Akt I transmitowany była na antenie Radia Kraków, całe słuchowisko obejrzeć można było na stronie internetowej www.radiokrakow.pl.
W premierze uczestniczyło wielu znakomitych gości, którzy byli świadkami "dziania się" na żywo tego niezwykłego wydarzenia - m.in. Maria Rydlowa (kustosz Muzeum Młodej Polski "Rydlówka", skarbnica wiedzy i pamięci o młodopolskiej przeszłości Krakowa), Zofia Gołubiew (Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Krzysztof Jasiński (Dyrektor Teatru STU), Bogusław Nowak (Dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej), prof. Franciszek Ziejka, prof. Marta Wyka i Janina Paradowska. Wśród zaproszonych gości byli także słuchacze Radia Kraków.
Decyzja o tym, aby zaprezentować cały tekst „Wesela” Wyspiańskiego dzisiejszemu słuchaczowi w sposób tak szczególny, czyli w bezpośredniej transmisji z udziałem najwybitniejszych aktorów polskich, krakowskich, z udziałem wspaniałych muzyków, wydaje mi się czymś naprawdę istotnym – jakimś znakiem powrotu, jakiegoś zaakcentowania wagi kultury teatralnej i radiowej, która ma wysoką wartość literacką” – mówił przed premierą reżyser słuchowiska – Andrzej Seweryn.. O trudnej pracy nad słuchowiskiem, które prezentowane jest na żywo publiczności, mówiła tez Ewa Ziembla – asystentka reżysera: "Słuchowisko to jest korona wszystkich form radiowych - to forma bardzo trudna. Dzisiaj jest właśnie tak, jak w latach 20-tych w radiu, tzn. po prostu aktorzy stoją, reżyser powiedział - "nie możecie się pomylić". Tu niczego nie da się cofnąć, poprawić, nie ma montażu. Ale wystarczy małe opóźnienie i już to może się zaburzyć, więc realizacja takiego przedsięwzięcia wymaga ogromnego skupienia....." Dziś mogliśmy usłyszeć i zobaczyć efekt pracy kilkudziesięciu osób, które zaangażowane były w powstawanie tego niezwykłego przedsięwzięcia .
Entuzjastyczne były pierwsze wrażenia widzów, którzy na żywo, w Studiu obserwowali „dzianie się” słuchowiska. Wszyscy zwracali uwagę na to, że dopiero w formie słuchowiska – gdy nie ma wizualnych ozdobników - widać, jak ważny i aktualny jest sam tekst "Wesela". Bardzo mocno zaakcentowała to Maria Rydlowa: "Tu najważniejszy jest tekst. I to jest bardzo ważne, bo przy tych kolorach, strojach tekst jest coraz trudniej zrozumiały - również poprzez różne dziwactwa reżyserów, którzy często opuszczają kawałek, coś sami według siebie komponują . I to jest najistotniejsze - sam tekst, bo tam jest treść. To nie jest kabaret, to jest dramat polityczno-narodowy i to musi być eksponowane".
Po premierze miała miejsce jeszcze jedna uroczystość - wręczenie Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie z rąk Prezesa Radia Kraków, Marcina Pulita otrzymał Andrzej Seweryn. To druga nagroda imienia wybitnej polskiej reżyserki przyznana przez Radio Kraków - w ubiegłym roku otrzymała ją Anna Polony. Decyzja Kolegium Programowego Radia Kraków, które nagrodę przyznaje, była jednomyślna. „ To jest szczególny dzień z kilku powodów – mówił Prezes Radia Kraków, Marcin Pulit – po pierwsze mamy dziś „Światowy dzień Radia”, po drugie – dokładnie za dwa dni, 15 lutego, Radio Kraków obchodzić będzie swoje 85 urodziny, które dziś świętujemy
w tak szczególny sposób i w tak wyjątkowym gronie. W końcu dziś właśnie chcemy przyznać ważne dla nas wyróżnienie - Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej. Nagrodę, którą Radio Kraków honoruje osoby w sposób szczególny przyczyniające się do promowania ambitnych gatunków sztuki radiowej. Dziś tę nagrodę, w imieniu Radia Kraków, chciałbym wręczyć Andrzejowi Sewerynowi”
Wzruszony był też sam reżyser:" Jestem szczęśliwy, wdzięczny i zaskoczony - powiedział. - Ale przede wszystkim jestem przez Państwa zobowiązany - żeby myśleć i żeby pracować".
„Wesele” powstało z okazji jubileuszu 85 – lecia rozgłośni, który przypada w 2012 roku oraz 111. rocznicy premiery „Wesela” na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie. Radiowa inscenizacja „Wesela” w reżyserii Andrzeja Seweryna miała gwiazdorską obsadę. Sam reżyser, który wcielił się także w postać Poety, nazwał ją „obsadą marzeń”.
W Studiu im. Romany Bobrowskiej z arcydramatem Stanisława Wyspiańskiego zmierzyli się najwięksi aktorzy krakowskiej sceny: Anna Dymna jako Gospodyni, Krzysztof Globisz jako Gospodarz, Anna Polony w roli Kliminy, Jerzy Trela - Wernyhory. Rolę Radczyni zagrała legenda Starego Teatru – Izabela Olszewska, zaś postać Żyda stworzył najsłynniejszy polski interpretator tej roli – Jerzy Nowak. W roli Racheli wystąpiła gwiazda najsłynniejszych spektakli Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego – Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. W radiowym „Weselu” pojawili się także aktorzy znani widzom z polskich seriali – Artur Dziurman czy Radosław Krzyżowski. W roli Panny Młodej usłyszeliśmy Hankę Wójciak – wybraną w castingu, Pana Młodego zagrał Krzysztof Zawadzki, Marysię – Sandra Korzeniak, Stańczyka – Roman Gancarczyk. Muzykę do słuchowiska skomponował OloWalicki - kontrabasista, kompozytor, producent, a na żywo zaprezentował ją zespół w składzie: Wacław Zimpel - klarnety, fujara, harmonium, Olo Walicki - kontrabas, instrumenty perkusyjne, melodia, Macio Moretti - perkusja, wibrafon.
Słuchowisko zrealizowano dzięki wsparciu: Partnera Głównego - Województwa Małopolskiego, Patrona Wydarzenia: Gminy Miejskiej Kraków i mecenasów: Karpackiej Spółki Gazownictwa i Elektrociepłowni Kraków.
Jest to informacja jaką otrzymałem z Radia Kraków. Bardzo dziękuję.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz