Strony

2014/10/09

Dalekie wybrzeża ciszy

W czwartek, 16 października, w Sali Koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się premiera widowiska muzycznego według wierszy Jana Pawła II „Dalekie wybrzeża ciszy”. Pomysłodawcą i współtwórcą przedstawienia jest Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Na widowisko w reżyserii Janusza Gasta i Janusza Kukuły do scenariusza Janusza Kukuły i Marcina Witana składa się 17 najpiękniejszych wierszy Karola Wojtyły, w tym tytułowe „Dalekie wybrzeża ciszy”. Muzykę do nich stworzyli najwybitniejsi polscy kompozytorzy – Krzesimir Dębski, Michał Lorenc, Piotr Moss, Maciej Małecki, Edward Pałłasz, Kuba Stankiewicz oraz Marcin Partyka.
Poezję Papieża Polaka będą recytować dwaj wybitni aktorzy: Piotr Fronczewski i Krzysztof Gosztyła, a na scenie w Sali Koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaśpiewają m.in. Janusz Radek, Hania Stach i Natalia Sikora oraz – jako gość specjalny – Irena Santor.
Przedsięwzięcie zorganizowane z okazji 36. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża (16 października 1978 r.) zostanie nagrane i wydane na płycie.
– Chcielibyśmy, aby widowisko i płyta były wyrazem naszej wdzięczności za życie i przesłanie Jana Pawła II w roku jego kanonizacji. To wydarzenie było potwierdzeniem tego, jak zostaliśmy obdarowani i wyróżnieni w jego czasach. Gdyby nie on, zapewne inna byłaby dzisiaj Polska, Europa i świat – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia i współautor widowiska „Dalekie wybrzeża ciszy”.

Początek widowiska w czwartek, 16 października, o godz. 19.00 (Sala Koncertowa Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa, ul. Modzelewskiego 59).
Retransmisja wydarzenia w niedzielę, 19 października o godz. 23.00 w Radiowej Jedynce.

Brak komentarzy: