Strony

2014/10/05

Hejt Radio

Szeroką akcją antenowo-promocyjną Radio Kraków rozpoczyna dziś dyskusję o hejcie, języku nienawiści, o skutkach wolności słowa i o odpowiedzialności za słowo. Ofiarą hejtu może paść każdy. Czarnoskóry i homoseksualista, ksiądz i katechetka, celebryta i polityk, Rom, Azjata czy kibic przeciwnej drużyny. Ktoś, kogo Internet, media, otoczenie, przypadkowi ludzie wyznaczą na ofiarę. Na antenie, na stronie internetowej www.radiokrakow.pl i profilu Radia Kraków na Facebooku będzie się toczyć dyskusja o niszczącej sile hejtu, o miejscu i skutkach nienawiści w naszym życiu: prywatnym i publicznym.

„Impulsem, aby z języka agresji zrobić temat szerokiej kampanii antenowo-promocyjnej były dla nas aktualne wydarzenia, o których codziennie mówimy także w Radiu Kraków – wyjaśnia Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków. – Tylko w Małopolsce w ostatnich miesiącach: konflikt romski w Andrychowie i Maszkowicach, hejt wymierzony w doktoranta krakowskiej ASPromskiego pochodzenia, który był jedną z twarzy kampanii społecznej „Jedni z wielu. Jestem Polakiem. Jestem Romem”. Akcja, która miała łamać stereotypy dotyczące uprzedzeń Polaków do osób pochodzenia romskiego i te społeczności asymilować, wywołała lawinę hejtu skierowaną w bohatera kampanii. To tylko przykłady. Naszą akcją chcemy powiedzieć: ofiarą hejtu może paść każdy, a sam hejt jest tematem niestety coraz bardziej aktualnym.”

Artystycznym akcentem i ważnym głosem w akcji będzie także słuchowisko „Hejt Radio”, które dla Radia Kraków wyreżyserowała jedna z najważniejszych polskich reżyserek teatralnych Maja Kleczewska. Premiera tego niezwykle mocnego i kontrowersyjnego spektaklu w formie audycji radiowej będzie miała miejsce 7 października późnym wieczorem na antenie Radia Kraków oraz równocześnie w Bunkrze Sztuki w ramach Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Inspiracją dla słuchowiska i reżyserki były prawdziwe wydarzenia związane z ludobójstwem w Rwandzie - w 1993 roku rwandyjska rozgłośnia RTLMC (Radio Télévision Libre des Mille Collins) stała się narzędziem w rękach ekstremistów Hutu i miała ogromny wpływ na budowanie atmosfery nienawiści wobec ludności Tutsi i podżeganie do ludobójstwa:

„Chcemy, aby polskie „Hejt Radio” stało się pretekstem do zadania pytań o zależność między językiem i działaniem – tłumaczy Maja Kleczewska – Jak mogłoby wyglądać polskie RTLMC? „Karaluchami” staliby się Żydzi? Romowie? Homoseksualiści? Muzułmanie? Lewica? Projekt ma za zadanie przemyślenie tego, czym jest komunikacja w języku” - zapowiada reżyserka.

Premierę słuchowiska „Hejt Radio” Mai Kleczewskiej poprzedzi antenowa debata z udziałem dziennikarzy, publicystów i ludzi kultury, którzy na żywo dyskutować będą o tym, czy nasilający się zwłaszcza w Internecie, ale też w mediach i życiu publicznym język agresji i nienawiści może budzić realne zagrożenia.

Dwutygodniową akcję antenową Radia Kraków wzmocni kampania plakatowa w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu pod hasłem „STOP JĘZYKOWI AGRSJI”, którą przygotowało krakowskie Motor Studio. Dodatkowe działania będą prowadzone w Internecie - na stronie Radia Kraków www.radiokrakow.pl oraz radiowym profilu na Facebooku.

„Mamy świadomość, że temat i sposób, w jaki problem hejtu chcemy komunikować, może wzbudzać kontrowersje zarówno wśród słuchaczy, jak i wśród odbiorców naszej kampanii – dodaje redaktor naczelny Radia Kraków - Problem jest jednak na tyle ważny i aktualny, że dyskusja o odpowiedzialności za słowo, o granicach i skutkach wolności słowa jest w naszym przekonaniu tematem, z którym właśnie media publiczne powinny się mierzyć i go podejmować”.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

BARDZO DOBRE RADIO BY Z TEGO BYŁO! Nareszcie ktoś by prawdę mówił. Świeży powiew normalności. Nagrajcie tego więcej. Dzięki Wam zdajemy sobie sprawę, jak bardzo oficjalne media {czyli autorzy} są zakłamane.