Strony

2014/11/02

Niesłychanie niebywałe

Jak krótko napisał Jan Klata, rekomendując najnowsze wydawnictwo Radia Kraków: „W życiu czegoś takiego nie widziałem. Niesłychanie niebywały komiks.”

Specjalnie na Targi Książki Radio Kraków przygotowało premierę wyjątkowego i bardzo szczególnego wydawnictwa – komiksu "Nietoty" Kuby Woynarowskiego. Premiera wydawać by się mogło mało radiowa. Nic bardziej mylnego, bo „Nietoty” to komiks, który powstał do słuchowiska Radia Kraków. Premierę radiowego spektaklu Jana Klaty i Sebastiana Majewskiego „Nietoty” poprzedziła i wprowadziła bowiem, publikowana w codziennych odsłonach na stronie internetowej Radia Kraków, opowieść wizualna autorstwa Kuby Woynarowskiego.

Samo słuchowisko „Nietoty” zrealizowane w grudniu 2013 r. dla Radia Kraków przez Sebastiana Majewskiego (oryginalny tekst nagrodzony na prestiżowym Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie) i Jana Klatę (reżyseria), osnute zostało wokół głośnej i budzącej do dziś wiele kontrowersji historii Goralenvolk – współpracy podhalańskich górali z Niemcami z czasów II wojny światowej. Jednak, jak podkreślają twórcy słuchowiska, „Nietoty” nie są ani teatrem faktu ani dokumentem. To rodzaj politycznej groteski, w której autentyczne wydarzenia i postaci stają się pretekstem do stworzenia fantastycznej, baśniowej, momentami surrealistycznej opowieści o zdradzie, kolaboracji i możliwości odkupienia narodowych win.
W tę surrealistyczną opowieść doskonale wpisuje się komiks autorstwa Kuby Woynarowskiego, który sięga jednak po inny sposób narracji. Opowieść Woynarowskiego to opowieść
o kolaboracji i zdradzie w wymiarze uniwersalnym. Opowieść złowieszcza, momentami wręcz sensacyjna, w której dekoracyjna góralska parzenica może przemienić się w wielogłową, wężowa chimerę.
„Wykorzystałem formę, która na pierwszy rzut oka jest bardzo estetyczna i przyjemna, kiedy jednak wpatrzymy się w szczegóły, widzimy pewne złowieszcze sygnały – mówi autor komiksu. - Wpleciona swastyka, wężowe pyski, które pojawiają się na zakończeniu sznurów, słońca kojarzące się z jakąś germańska mitologią i oczywiście symbolika kolorów: czerń, czerwień i biel, czyli kolorystyka kojarząca się nie tylko z faszyzmem, ale ogólnie z totalitaryzmem.”
Nietoty” wykraczają daleko poza stereotypowe wyobrażenie komiksu. Zamiast używać rysunku, Woynarowski – artysta wizualny, używa symboli i fascynującego języka współczesnych hieroglifów, gdzie zaciera się granica między tekstem a obrazem. Tworzy to opowieść na miarę infografiki rozszerzającej się na rejony do tej pory przez komiks nieodkryte.
Nietoty” Radia Kraków - opowieść wizualna Kuby Woynarowskiego wraz z dołączoną na płycie opowieścią dźwiękową Jana Klaty i Sebastian Majewskiego, są z pewnością wydawnictwem niecodziennym i prekursorskim. Są też lekturą obowiązkową dla miłośników sztuk wizualnych, fanów komiksu i pasjonatów eksperymentalnych form radiowych.

Oficjalna premiera „Nietot”, komiksu Kuby Woynarowskiego i dołączonego na płycie słuchowiska duetu Klata/Majewski, już w najbliższą niedzielę 26 października podczas Targów Książki w Krakowie. O godz. 13.00 na stoisku B1 Radia Kraków promocja wydawnictwa oraz spotkanie z twórcami komiksu i słuchowiska: Kubą Woynarowskim, Janem Klatą i Sebastianem Majewskim.

Informacja Polskiego Radia Kraków

Brak komentarzy: