Strony

2015/12/09

Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!

"Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!” - jak powstaje słuchowisko? Premierowa odsłona projektu „Transfer 2015” w środę 9 grudnia o godz. 21.05 w Radiu Kraków.


„Transfer 2015 – spektakl sezonu w Radiu Kraków”, to pierwsza odsłona cyklicznego konkursu Radia Kraków, które wzorem francuskiego radia publicznego raz w roku wyłaniać będzie najważniejszy spektakl teatralny sezonu, który następnie zrealizowany zostanie w formie radiowego słuchowiska.
Ideą „Transferu” nie jest przeniesienie jeden do jednego spektaklu teatralnego na radiową antenę, ale stworzenie jego adaptacji z myślą o specyficznym języku radia - mówi Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków. – To zupełnie nowa formuła
w teatrze polskiego radia, a patrząc z perspektywy kilku ostatnich lat na wyprodukowane w Radiu Kraków słuchowiska śmiało możemy powiedzieć, że udało nam się wytyczyć zupełnie nową drogę w teatrze radiowym. Konsekwentnie przekonujemy słuchaczy, że teatr radiowy może być propozycją atrakcyjną, że traktując o rzeczach istotnych i sięgając po teksty czasem niełatwe może mówić językiem nowoczesnym a ważne treści przekazywać w formie skrojonej na miarę współczesnego odbiorcy kultury. Cały czas poszukujemy nowych inspiracji: wychodzimy z radiowego studia, ożywiamy teatr poprzez premiery z udziałem publiczności, transmisje w Internecie, eksperymentujemy z formą, zapraszamy do współpracy najważniejszych twórców i najlepszych aktorów, w końcu przenosimy teatr żywy do radiowego studia przekładając język teatru na język radia.

Pierwszym laureatem konkursu Radia Kraków „Transfer”został głośny i nagradzany spektakl Narodowego Starego Teatru w Krakowie autorstwa duetu Paweł Demirski / Monika Strzępka "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!”, który przez kapitułę konkursu uznany został za najważniejszy małopolski spektakl sezonu 2014/2015. Premierowa odsłona projektu „Transfer 2015” już 9 grudnia po godz. 21.05 w wieczornym „Kole kultury” Radia Kraków. Na antenie Radia Kraków zaprezentowane zostaną wybrane sceny ze zwycięskiego przedstawienia „Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!” w radiowej wersji. Pierwszej odsłonie „Transferu 2015” towarzyszyć będzie rozmowa o dwóch teatralnych światach - świecie teatru żywego i teatru radiowego. Jak spektakl teatralny staje się słuchowiskiem? Z jakimi trudnościami spotykają się aktorzy, jakie to wyzwanie dla radiowego reżysera? Czy można porównywać rzeczywistość sceny do specyfiki pracy w radiowym studiu? O tym, jak pracuje się nad radiową wersją spektaklu teatralnego i jak powstaje słuchowisko, na antenie Radia Kraków dyskutować będą: Ewa Ziembla - reżyserka radiowa, Michał Centkowski - krytyk teatralny oraz Juliusz Chrząstowski, aktor Narodowego Starego Teatru, odtwórca roli Orcia w nagrodzonym "Transferem" spektaklu teatralnym Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego (za tę role został nagrodzony prestiżową nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza), jak również w jego radiowej wersji.

"Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" - jak powstaje słuchowisko? Na antenie Radia Kraków w środę 9 grudnia o godz. 21.05.
Wydarzenie jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.
Szczegóły: www.radiokrakow.pl oraz w załączniku

Partnerem głównym słuchowiska i projektu „Transfer 2015” jest Gmina Miejska Kraków.

Informacja Polskiego Radia Kraków

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Gdzie można posłuchać tego słuchowiska? Można prosić o link?

Autor pisze...

To była tylko zapowiedź słuchowiska. Samo słuchowisko wkrótce na antenie Radia Kraków

Anonimowy pisze...

Słuchałem dziś w nocy jednak niestety nie od początku, kiedy powtórka? Lub proszę o link.
Pozdrawiam p.s. wspaniała idea: projekt transformacji, brawo!