Strony

2016/02/19

Danuta Stenka czyta „Wspomnienia” Nadieżdy Mandelsztam w Radiowej Dwójce

Jedno z najbardziej poruszających świadectw stalinowskiego terroru, a zarazem zapis walki o przetrwanie spuścizny poety i fascynujący obraz życia w Rosji lat 20. i 30. XX wieku – od 22 lutego na antenie Programu 2 Polskiego Radia będzie można posłuchać „Wspomnień” Nadieżdy Mandelsztam. Tę niezwykłą książkę przeczyta słuchaczom Dwójki Danuta Stenka. W najbliższy poniedziałek o godz. 19.00 wyemitowany zostanie pierwszy z 30 odcinków.


Wiersz o straszącym z Kremla góralu, który ma „palce tłuste jak czerwie” i „karalusze wąsiska” stał się powodem zesłania do łagru – na osobisty rozkaz Stalina – wybitnego rosyjskiego poety Osipa Mandelsztama. Jego żona, Nadieżda, podążyła za nim. Jednak gdy w 1938 roku NKWD po raz drugi zabrało Mandelsztama, tym razem na zesłanie wyruszył samotnie. Nadieżda wiedziała, że już się nie zobaczą, a tyran zrobi wszystko, by unicestwić każdy ślad życia jej męża. Dlatego nauczyła się na pamięć niepublikowanych wierszy Osipa, zapewniając im przetrwanie; prowadziła też własne śledztwo, chcąc wyjaśnić kulisy uwięzienia i śmierci poety. Efektem tego są właśnie „Wspomnienia”.

Josif Brodski napisał we wstępie: Książki Nadieżdy – tak w swojej treści, jak stylu – są nie czym innym, jak swoistym postscriptum tej najdoskonalszej wersji języka, którą w istocie tworzy poezja, a którą Nadieżda Mandelsztam przejęła na własność, ucząc się na pamięć strof swojego męża. Najnowszy przekład Jerzego Czecha uwydatnia literackie walory dzieła Nadieżdy i charakter unikatowego świadectwa miłości, determinacji i odwagi wobec nieludzkiego stalinowskiego terroru.

„Wspomnienia” Nadieżdy Mandelsztam uważa się – obok powieści Sołżenicyna i „Doktora Żywago” Pasternaka – za najważniejsze świadectwo epoki stalinizmu.

„Wspomnienia” Nadieżdy Mandelsztam w audycji „Książka do słuchania” Programu 2 Polskiego Radia – od poniedziałku do piątku (22 lutego – 1 kwietnia) w godz. 19.00-19.30. Na specjalną audycję poświęconą autorce Dwójka zaprasza w poniedziałek 22 lutego o godz. 13.00.

Warto również zajrzeć na stronę internetową Polskiego Radia przygotowaną w styczniu br. z okazji 125. rocznicy urodzin Osipa Mandelsztama. Na mandelsztam.polskieradio.pl znaleźć można m.in. rozmowy ze znawcami twórczości poety, a także fotografie i dźwięki pochodzące z archiwów Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Istotnym elementem serwisu są też fragmenty wspomnień żony – Nadieżdy Mandelsztam.

Informacja Polskiego Radia

Brak komentarzy: