Strony

2016/02/27

"Z biegiem lat, z biegiem dni..." na 90. urodziny Andrzeja Wajdy w Radiu Kraków

Jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina, czołowy reżyser polskiej szkoły filmowej, znakomity reżyser teatralny, laureat Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda – 6 marca będzie obchodził jubileusz 90. urodzin. Z tej okazji Radio Kraków przypomina legendarne radiowe słuchowisko "Z biegiem lat, z biegiem dni" - codziennie o godz. 22.05 od 29 lutego do 6 marca jeden odcinek.

"Dla nas jubileusz Andrzeja Wajdy to nie tylko jubileusz jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina i teatru, ale również jednego z najwybitniejszych Krakowian, dlatego też z tej okazji pragniemy przypomnieć naszym słuchaczom słuchowisko "Z biegiem lat, z biegiem dni..." - dzieło wybitne i monumentalne, ale równocześnie na wskroś krakowskie, ukazujące 40 lat historii Krakowa i - jak określali to krytycy - prawdziwego "ducha krakowskości." - mówi Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków - Chcielibyśmy, aby zbliżający się jubileusz Andrzeja Wajdy, był także niecodzienną okazją do posłuchania w radiu znakomitych tekstów literackich w świetnej adaptacji autorstwa Joanny Olczak-Ronikier oraz w interpretacji prawdziwej arystokracji polskiego teatru."

Spektakl zrealizowany został przez Andrzeja Wajdę w Starym Teatrze w 1978 roku, i w tym samym roku zaprezentowany został w Radiu Kraków w formie 7-częściowego, radiowego słuchowiska. W rolach głównych usłyszymy czołówkę aktorów Starego Teatru m.in Annę Polony, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Jerzego Trelę, Jerzego Stuhra i innych.

- Od pewnego momentu z biegiem lat, których upływ coraz mocniej odczuwam, mam potrzebę materialnego uchwycenia przemijalności czasu - mówił w 1978 roku Andrzej Wajda w wywiadzie z Elżbietą Morawiec. - Ktoś umiera, ktoś się rodzi, ktoś wychodzi za mąż, ktoś inny odchodzi na wojnę. To pierwszy i chyba najważniejszy powód. Poza tym wydawało mi się osobliwe, że najbardziej krakowski teatr, Stary Teatr, nie ma krakowskiej sztuki w swym repertuarze. A gdzie, jeśli nie w Krakowie, można odnaleźć to długie mijanie czasu i jego zdumiewającą trwałość?

"Z biegiem lat, z biegiem dni" to historia Krakowa od 1873 do 1914 roku - aż do dnia wybuchu I wojny światowej, kiedy pod dowództwem Józefa Piłsudskiego I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów. Akcja toczy się w ciągu 40 lat ukazując Kraków, jego postacie autentyczne, m. in.: Michała Bałuckiego, Stanisława Przybyszewskiego, Gabryelę Zapolską oraz fikcyjne, m. in.: państwo Chomińscy, Dulscy, Fikalski, Relski, Boreński, Bronik. Najbardziej wyeksponowany jest okres młodopolski, czyli wątek krakowskiej cyganerii i przybyszewszczyzny, a także postawy Polaków wobec ruchu niepodległościowego krótko przed wybuchem I wojny światowej.

Teatralny spektakl wyreżyserował Andrzej Wajda wraz z Anną Polony. Autorką scenariusza oraz radiowej adaptacji jest Joanna Olczak-Ronikier.

Radiowe słuchowisko "Z biegiem lat, z biegiem dni..." emitować będziemy codziennie o godz. 22.05 od 29 lutego do 6 marca. Codziennie wieczorem jeden odcinek.
  • 29.02 - w pierwszym odcinku pierwszym usłyszymy fragmenty komedii Michała Bałuckiego Dom otwarty oraz scenę Prorok przybywa według tekstów Stanisława Przybyszewskiego.
  • 1.03 - odcinek drugi według fragmentów sztuki Jana Augusta Kisielewskiego "W sieci".
  • 2.03 - odcinek trzeci według fragmentów sztuk Jana Augusta Kisielewskiego "Karykatury" i "Ostatnie spotkanie" oraz tekstów Stanisława Przybyszewskiego i Stanisława Wyspiańskiego.
  • 3.03. - odcinek czwarty według fragmentów sztuk Jana Augusta Kisielewskiego "Ostatnie spotkanie", Gabrieli Zapolskiej "Moralność Pani Dulskiej" powieści Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie" oraz Andrzeja Struga "Chimera".
  • 4.03 - odcinek piąty według fragmentów sztuk Gabrieli Zapolskiej "Moralność Pani Dulskiej" i Stefana Turskiego "Krowoderskie zuchy".
  • 5.03 - odcinek szósty według fragmentów sztuki Zygmunta Kaweckiego "Dramat Kaliny" i "Chimery" Andrzeja Struga.
  • 6.03 - odcinek siódmy według utworów Gabrieli Zapolskiej "Śmierć Felicjana Dulskiego" i Juliusza Kadena-Bandrowskiego "Łuk".

Brak komentarzy: