Strony

2016/04/04

"Quo vadis" w Jedynce

Informacja Polskiego Radia.

Powstałe w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko emitowane było w 50 odcinkach w 2001 roku. Ogłoszenie "Quo vadis" lekturą Narodowego Czytania 2016 to doskonała okazja, by przypomnieć tę radiową realizację, w której w Sienkiewiczowskie postaci wcielili się znani polscy aktorzy.

Akcja tej historycznej powieści rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas końcowych 6 lat panowania Nerona (w tej roli Adam Ferency). Wątek miłości Winicjusza (Piotr Adamczyk) i Ligii (Dominika Ostałowska), którzy należą oni do dwóch odrębnych światów, pozwolił autorowi zarysować skomplikowane relacje w wielonarodowościowym mieście, jakim był Rzym w I w n.e. Historyczny wątek powieści skupia się na osobie rzymskiego cesarza Nerona, a także na prześladowaniach i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej. Istotną dla utworu postacią jest Petroniusz (Krzysztof Gosztyła) – rzymski patrycjusz, bliski doradca Nerona, wyrocznia smaku i elegancji, będący w powieści symbolem odchodzącej kultury antycznej. Balansujący na krawędzi życia i śmierci, krytykuje pomysł cesarza i przegrywa. Tak jak zaczął, kończy akcję, umierając samobójczo w ramionach ukochanej Eunice.
W pozostałych rolach występują: Piotr Fronczewski – Narrator I, Mariusz Benoit – Narrator II, Marek Bargiełowski – Aulus, Grażyna Barszczewska – Pomponia Grecyna, Adam Bauman – Tygellinus, Arkadiusz Bazak – Rabin, Henryk Boukołowski – Kryspus, Stanisław Brudny – Glaukus, Józef Duriasz – Piotr, Andrzej Ferenc – Jezus, Krzysztof Kołbasiuk – Paweł z Tarsu, Gabriela Kownacka – Akte, Łukasz Lewandowski – Kwartus, Olgierd Łukaszewicz – Seneka, Tomasz Marzecki – Kroton, Marek Obertyn – Ursus, Marian Opania – Chilon, Włodzimierz Press – Hasta, Olga Sawicka – Poppea.
Adaptacja i reżyseria: Janusz Kukuła. Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska. Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.

Fragmenty archiwalnego słuchowiska "Quo vadis" wg powieści Henryka Sienkiewicza prezentujemy w "Lekturach Jedynki" od 4 do 29 kwietnia. Zapraszamy do słuchania od poniedziałku do piątku o godz. 10.37.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Zastanawiam się czy istnieje możliwość kupna tego słuchowiska?

Anonimowy pisze...

Także się nad tym zastanawiam. Pewnym jest że na internecie słuchowiska tego nie ma (zarówno całości z 2001 roku jak i krótkich fragmentów z 2016).