Strony

2016/04/03

Szekspir bliski każdemu

Informacja Polskiego Radia.

Kwiecień w radiowej Jedynce upłynie pod znakiem twórczości Williama Szekspira. O tym, co przygotował z okazji 400-lecia śmierci genialnego dramaturga ze Stratfordu Teatr Polskiego Radia - mówił na antenie Jedynki Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser radiowej sceny.

Janusz Kukuła tłumaczył, że trudno sobie wyobrazić kulturę bez utworów Williama Szekspira. - Chyba nie ma drugiej takiej postaci, która w literaturze, kulturze i sztuce wywarła większy wpływ na ludzkość. Szekspir jest bliski każdemu- tłumaczył gość Jedynki.

Z okazji 400-lecia śmierci Williama Szekspira, cały kwiecień w radiowej Jedynce będzie poświęcony genialnemu dramaturgowi, a Teatr Polskiego Radia zaprezentuje adaptacje kilku jego sztuk. - Na początek Andrzej Seweryn przedstawi osobisty wybór monologów szekspirowskich pt. "Cały świat to scena"

William Szekspir napisał 38 sztuk. Radiowa Jedynka i Teatr Polskiego Radia zaprezentują osiem z nich:
  • 2 kwietnia (sobota): Andrzej Seweryn: "Cały świat to scena" - wybór monologów szekpirowskich w adaptacji Piotra Kamińskiego, Jerzego Klesyka i Andrzeja Seweryna
  • 3 kwietnia (niedziela): "Król Lear", w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły
  • 9 kwietnia (sobota): "Córka Gerarda z Narbony, czyli Wszystko dobre, co się dobrze kończy", w adaptacji i reżyserii Mariusza Malca
  • 10 kwietnia (niedziela): "Tragedia Jagona" (Otello), w adaptacji i reżyserii Dobrosławy Bałazy
  • 16 kwietnia (sobota): Jan Warenycia: "Williama Szekspira teatr w teatrze"
  • 17 kwietnia (niedziela): "Antoniusz i Kleopatra" w adaptacji i reżyserii Jacka Gąsiorowskiego
  • 23 kwietnia (sobota): "Poskromienie złośnicy" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza
  • 30 kwietnia (sobota): "Sen nocy letniej" w adaptacji i reżyserii Darka Błaszczyka

Również na Scenia Radiowej Trójki będziemy mogli uslyszeć jedną z tragedii Szekpira. Na 10 kwietnia Magdalena Łazarkiewicz przygotowuje adaptację "Romea i Julii".

Brak komentarzy: