Strony

2016/05/23

Stanisława Celińska i Henryk Talar otrzymali Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry"

Informacja Polskiego Radia

Stanisława Celińska i Henryk Talar otrzymali Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Stanisława Celińska, która w swoim dorobku aktorskim ma kilkadziesiąt wybitnych ról w Teatrze Telewizji i niemal dwieście w słuchowiskach, podkreśla, że to dla niej bardzo ważna nagroda.

Z kolei Henryk Talar swoją przygodę z Teatrem Telewizji rozpoczął dokładnie 45 lat temu i stworzył w nim blisko 80 ról. Wykreował też setki pierwszo- i drugoplanowych ról w repertuarze współczesnym i klasycznym, w słuchowiskach dokumentalnych i adaptacjach radiowych, również dla teatru dziecięcego.

Stanisława Celińska na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie nagrodzona już była za telewizyjne kreacje: w 2003 roku otrzymała Grand Prix za rolę Babuszki w spektaklu "Czwarta siostra" w reż. Agnieszki Glińskiej, a w 2004 roku nagrodę za rolę Matki w przedstawieniu "51 minut" Ingmara Villqista w reżyserii Łukasza Barczyka. Jest też laureatką Wielkiego Splendora za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
Drugi nagrodzony - Henryk Talar jest laureatem wielu prestiżowych nagród radiowych: m.in. Złotego Mikrofonu i Wielkiego Splendora za wybitne kreacje aktorskie w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Od wielu lat związany jest z powieścią radiową "W Jezioranach", w której kreuje postać Janusza Tetery. Stanisława Celińska natomiast od 1976 roku gra postać Iwony Rączkowej w "Matysiakach".

Brak komentarzy: