Strony

2016/09/17

"Jan Karski" nominowany do nagrody Prix Europa

Słuchowisko Radia Szczecin, wyreżyserowane przez Krzysztofa Czeczota, zostało nominowane do najważniejszego europejskiego plebiscytu radiowego. Audiobook jest jedynym wyróżnionym z Polski w kategorii "seriale radiowe".
Serial audio pt. „Jan Karski" opowiada o życiu Jana Kozielewskiego w trakcie II wojny światowej. Główny bohater to kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który przedostał się do warszawskiego getta i był świadkiem holokaustu. Mimo spotkań z wieloma politykami, w tym z prezydentem Stanów Zjednoczonych, jego apele o pomoc nie przyniosły skutku. Nikt nie wierzył w jego doniesienia.


Aktorzy grają w trzech językach - polskim, rosyjskim i niemieckim. W produkcji wzięło udział 60 osób. W rolę Jana Karskiego wcielił się Jakub Gierszał.
- Aktor jest pozbawiony twarzy, pozbawiony mimiki, jedynie głosem może opowiedzieć jakieś dramatyczne wydarzenie - tłumaczył Gierszał.

Dodajmy, że "Jan Karski" jest trzecią produkcją Radia Szczecin nominowaną do europejskiego Oskara. Wcześniej takie nominacje uzyskały: "Błękitna Pustynia" Rafała Molendy i "Filip" Krzysztofa Czeczota.
Rozdanie nagród Prix Europa odbędzie się w październiku w Berlinie.

Brak komentarzy: