Strony

2016/09/03

Narodowe Czytanie już po raz piąty!

Był m.in. "Pan Tadeusz", była "Lalka". Będzie "Quo vadis". W najbliższą sobotę w kilkuset miejscach w całym kraju odbędzie się piąta już edycja Narodowego Czytania. Do wzięcia w niej udziału we wspólnym publicznym czytaniu dzieła Henryka Sienkiewicza zaprasza m.in. patron akcji prezydent Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie, którą oficjalnie zainauguruje para prezydencka, organizowana jest przez prezydenta od 2012 r. Powstała, by popularyzować dzieła polskiej literatury i promować kulturę żywego słowa.

W tym roku wybrano w internetowym głosowaniu nagrodzoną Noblem powieść Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.
- Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania "Quo vadis" 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą - napisał w liście inaugurującym akcję prezydent.

3 września "Quo vadis" ma być czytane w kilkuset miejscowościach w całym kraju. W stolicy Narodowe Czytanie odbędzie się w Ogrodzie Saskim. Do udziału w inicjatywie zaproszono znanych aktorów: Ewę Dałkowską, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika, Tomasza Schuchardta i Jana Nowickiego.
Fragmentom powieści towarzyszyć ma akompaniament na żywo. Wystąpią m.in. Misia Furtak, Skubas, Pustki i Patrick The Pan. Z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących wydarzenie w Ogrodzie Saskim będzie na żywo tłumaczone na język migowy. Uczestnicy imprezy będą także mogli ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania oraz przenieść się do czasów Nerona i wykonać tematyczne zdjęcie w specjalnej Fotobudce.

Informacja Polskiego Radia.

Brak komentarzy: