Strony

2016/10/22

Prix Europa 2016 - laureaci

W Berlinie dobiegł końca 30. Festiwal Prix Europa 2016. Wręczono nagrody w kilkunastu kategoriach telewizyjnych, radiowych i internetowych. Dwie z nich wręczono w dziedzinie słuchowisk.
Najlepsza Europejska Fikcja Radiowa / Best European Radio Fiction
  • Nagrodę otrzymało słuchowisko Things z Estonii (Estonian Public Broadcasting– ERR). Autor: Andres Noormets, reżyser: Andres Noormets, dźwięk: Külli Tüli, producent: Tiina Vilu. Jury w swoim uzasadnieniu podkreśliło, że "możemy używać fikcji radiowej do stawiania sobie pytań "a co jeśli...?" po to aby myśleć inaczej, w alternatywnym społeczeństwie.
  • Specjalne wyróżnienie w tej kategorii otrzymało słuchowisko Atlas of Remote Islands ze Szwajcarii (Schweizer Radio und Fernsehen – SRF /SRG SSR). Autor: Judith Schalansky, reżyser: Thom Luz, dźwięk: Tom Willen, producent: Anina Barandun.


Najlepszy Europejski serial radiowy lub seria radiowej fikcji / Best European Radio Fiction Series or Serial
  • Nagrodę otrzymało słuchowisko Young Beautiful Monsters z Belgii (Atelier de Création Sonore Radiophonique – ACSR). Autor: Florent Barat, reżyserzy: Florent Barat, Sébastien Schmitz, dźwięk: Sébastien Schmitz, producent: Le Collectif Wow!, współproducenci: FACR, RTBF, SACD-Belgique, Beaumarchais-SACD. Jury w swoim uzasadnieniu podkreśliło, że takie formy pozwalają nam na podróż do innych światów.
  • Specjalne wyróżnienie otrzymało słuchowisko Eco-Man z Francji (ARTE Radio). Autor: Charles Trahan, reżyser: Charles Trahan, dźwięk:Samuel Hirsch, Arnaud Forest, producent: Silvain Gire


Ponadto, warto dodać, że w kategorii Najlepszy Europejski Dokument Radiowy, wyróżnienie otrzymał reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet z Redakcji Reportażu Polskiego Radia Lublin "Gówniany interes".
Jest to historia pana Andrzeja, który w 1994 roku stracił posadę kierowcy i znalazł się na bruku. Bez dodatkowych kwalifikacji, poparcia i układów nie mógł znaleźć pracy w małym, prowincjonalnym mieście w okresie transformacji gospodarczej, gdy zakłady pracy padały jedne po drugich. Jedyną szansą okazało się otwarcie własnej działalności gospodarczej i przejęcie miejskiego szaletu. Historia pana Andrzeja to jednocześnie dzieje ostatnich 25 lat zmian gospodarczych i politycznych w Polsce.
Reportaż w grudniu ubiegłego roku został uhonorowany nagrodą Grand Press.

Zdjęcia pochodzą z serwisu prasowego Prix Europa.

Brak komentarzy: