Strony

2016/11/26

Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki

Oficjalna premiera spektaklu "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" odbyła się we wrześniu 2015 r. w Kołobrzegu, w ramach organizowanych tam Dni Rotmistrza Pileckiego. Jest to monodram Przemysława Tejkowskiego oparty na raporcie ochotnika do Auschwitz z pobytu w obozie i na materiałach z przesłuchań i procesu Pileckiego.


Przedstawienie, jak mówi wykonawca, jest "hołdem oddanym jednemu z najwybitniejszych Polaków, a także żywą, sceniczną formą edukacji".

Poniżej fragment recenzji Wojciecha Czaplewskiego:
"Chwile ciemności zdają się mówić, że nie ma nadziei. Lecz kiedy źródłem światła jest lampa śledczego w pokoju przesłuchań, wówczas ciemność to chwila ulgi, przerwa w niekończącym się paśmie okrucieństw. Ciosy, pod którymi chwieje się i pada bohater zadaje ręka, której nie widać (nie dlatego, że jej nie ma, lecz dlatego, że jest ciągle, zawsze, wszędzie). Teatralna opowieść o Witoldzie Pileckim to nie tylko dokumentalna relacja posklejana z oświęcimskiego raportu, listów, protokołów przesłuchań. To także nie tylko Monodram w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego to chwytająca za gardło opowieść o pięknym człowieku. Przemysław Tejkowski stworzył na scenie postać, która staje wobec przeklętych pytań o zło w historii i zło w człowieku, która do dna zgłębia ból, rozpacz i upokorzenie. I w tej ciemności nie waha się stanąć po stronie nadziei. Strzał w tył głowy niczego nie kończy. Ofiara ma sens. Istnieje."

1 komentarz:

FILIŻANKA POEZJI pisze...

Takie czasy nastały i takie słuchowiska. Jaka władza, tacy bohaterowie.