Strony

2016/12/26

A był wśród nich jeden Samarytanin

Informacja z Polskiego Radia Rzeszów.

Inspiracją do napisania słuchowiska "...A był wśród nich jeden Samarytanin..." była informacja, że znaleziono w domu zamordowanej rodziny Ulmów Biblię z podkreślonymi czerwoną kredką dwoma fragmentami. Jeden o miłosiernym Samarytaninie i nim się słuchowisko zaczyna przenosząc nas w czasy biblijne, a drugi, którym słuchowisko się kończy, o uzdrowieniu dziesięciu trędowatych z których tylko jeden, również Samarytanin, wrócił podziękować Jezusowi za cud uzdrowienia.

Historia Ulmów sprowadzona jest do kilku epizodów z ostatnich godzin życia rodziny, do rozmów, wspomnień i retrospekcji, które dają obraz przyczyn, dlaczego doszło do zamordowania całej rodziny i ukrywanych w domu Żydów. To również zapis stanu ludzkiej moralności w obliczu wojny i faszystowskiej ideologii.

Słuchowisko "...A był wśród nich jeden Samarytanin..." przygotowane zostało na uroczystość otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i miało premierę na antenie Polskiego Radia Rzeszów 17 marca 2016 roku.

W słuchowisku autorstwa Jerzego Fąfary wyreżyserowanym przez Grzegorza Styłę udział biorą aktorzy scen rzeszowskich. Muzykę skomponował Jacek Chrobak a nagranie zrealizował Maciej Rosół.

Słuchowisko do posłuchania w serwisie Polskiego Radia Rzeszów.

Brak komentarzy: