Strony

2017/03/29

"Parantela" - słuchowisko radiowe na Klamrze

W marcu każdego roku „Od Nowa” zamienia się w prawdziwy teatr. Aż trudno uwierzyć, że miejsce, w którym odbywają się głośne koncerty rockowe może stać się cichą świątynią sztuki teatralnej.
KLAMRA jest festiwalem teatralnym prezentującym najnowsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez najlepsze polskie teatry niezależne. Celem festiwalu jest również pokazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej. Stąd obecność na festiwalu teatrów posługujących się różnorodnym językiem i środkami wyrazu, operujących rozmaitą poetyką i klimatem spektakli.
Na KLAMRZE można zobaczyć więc teatry tańca i lalek, przedstawienia tworzone na podstawie wielkich tekstów literatury światowej, spektakle, w których wykorzystywana jest technika multimedialna, monodramy i performance.

Tradycją KLAMRY są odbywające się po spektaklach spotkania i dyskusje z ich twórcami i wykonawcami. Spotkania te są bardzo ważnym elementem festiwalu. Dają możliwość bezpośredniej konfrontacji na płaszczyźnie twórca – odbiorca i mają czasem burzliwy przebieg, szczególnie w przypadkach kiedy przedstawienia wzbudzają silne emocje publiczności. Spotkania stanowią doskonałą okazję do poznania intencji twórców, którzy z kolei mogą dowiedzieć się, jak ich spektakle odbierają i interpretują widzowie. Program festiwalu uzupełnia również cały szereg imprez towarzyszących – spotkań, prezentacji filmowych, koncertów, wystaw fotograficznych, a nawet warsztatów teatralnych. Od kilku lat ukazuje się również prowadzona przez Studenckie Koło Teatrologiczne UMK codzienna gazeta festiwalowa, zawierająca aktualności, recenzje i bieżące komentarze.

Tegoroczny festiwal już się zakończył, ale warto odnotować pewne wydarzenie.
"Parantela". Słuchowisko intermedialne autorstwa wtrA, do scenariusza Michała Występka. To historia o utracie prawa do własnej wolności ograniczonej miłością do drugiej osoby. Mianownikiem definiującym bohaterów spektaklu jest niepełnosprawność fizyczna i psychiczna, obie nie pozwalają funkcjonować, bronić się ani wyrażać swoich uczuć. W odróżnieniu od dotychczasowej twórczości wtrA „Parantela” posługuje się również mediami wizualnymi – obrazami tworzonymi w trakcie spektaklu oraz sceniczną obecnością aktorów.

Informacje pochodzą z serwisu festiwalu KLAMRA.

Brak komentarzy: