Strony

2017/03/17

z archiwów... Pigmalion

„Noc. Pada deszcz. Na londyńskiej ulicy tłum”. Pod ścianą moknie Eliza, uboga kwiaciarka. Kiedy niebo się rozpogadza, zaczepia ją profesor fonetyki, Higgins. „Jak pan zna ludzi, którzy pana na oczy nie widzieli” – dziwią się przechodnie. Nie wiedzą, że uczony potrafi rozpoznać po akcencie, skąd, kto pochodzi. Higgins mówi kwiaciarce, że mógłby wyplenić z niej językowe chwasty, uczynić księżniczką. Wraz z przyjacielem, Pickeringiem, przystosowują Elizę do życia w wyższych sferach. Dziewczyna staje się przedmiotem zakładu. Higgins twierdzi, że w ciągu pół roku ukształtuje ją tak, że będzie mogła brylować na przyjęciu w ambasadzie. Tak w skrócie zawiązuje się historia. George Bernard Shaw odwołuje się do mitu o królu, który ożenił się z ożywionym posągiem pięknej Galatei, i wymierza ostrze satyry w wyższe sfery.

Pigmalion George’a Bernarda Shaw w reżyserii Michała Meliny z 1953 roku do posłuchania w serwisie Ninateka.

W słuchowisku Michała Meliny dobrze słychać miejską gwarę, różne akcenty, niski i wysoki ton, w zależności od pochodzenia postaci. Przytłumiony gwar ulicy, bicie dzwonów tworzą tło dramatu. W kwiaciarkę i profesora wcielają się Halina Mikołajska oraz Jacek Woszczerowicz. Znakomita aktorka daje się tu poznać jako wyborna odtwórczyni ról charakterystycznych. Woszczerowicz tworzy zaś kolejną kreację w Polskim Radiu, z którym zaczął współpracę w połowie lat 30., u progu kariery.

Reżyseria: Michał Melina, adaptacja: Michał Melina, autor: George Bernard Shaw, tłumacz: Florian Sobieniowski, realizacja: Ewa Sawnor.
Występują: Stefania Górska (Klara, córka pani Einsford), Zygmunt Chmielewski (Jeden z gawiedzi), Anna Jaraczówna (Pokojowa), Barbara Kościeszanka (Pani Einsford), Jan Kurnakowicz (Alfred Doolittle, śmieciarz), Andrzej Łapicki (Fred, syn Pani Einsford), Halina Mikołajska (Eliza Doolittle, kwiaciarka), Leokadia Pancewicz-Leszczyńska (Pani Higgins, matka profesora), Stanisława Perzanowska (Pani Pears, gospodyni), Antoni Różycki (Pułkownik Pickering), Ludwik Tatarski (Jeden z gawiedzi), Jacek Woszczerowicz (Profesor Henryk Higgins).

Brak komentarzy: