Strony

2017/11/19

Conrad na Niezależnej Scenie Młodych Polskiego Radia

Informacja Polskiego Radia.

Znamy zwycięzców Konkursu na scenariusz w ramach projektu Conrad na Niezależnej Scenie Młodych Polskiego Radia.

Jury wzięło po uwagę między innymi: oryginalność i innowacyjne podejście do tematu (Scenariusz nie może być wcześniej publikowany ani rozpowszechniany), wykorzystanie wątków i elementów inspirowanych twórczością bądź postacią Josepha Conrada.
Wśród wielu bardzo interesujących scenariuszy Jury wybrało trzy najlepsze:

Pierwszy Manuskrypt - autor Mateusz Grabowski
Słuchowisko „Pierwszy manuskrypt” oparte jest na wydarzeniach z życia Josepha Conrada. W 1893 roku, podczas jednego z ostatnich rejsów Conrad poznaje Johna Galsworthy'ego, późniejszego zdobywcę literackiej nagrody Nobla.
Wartka akcja. Dialogi napisane sprawnym i współczesnym językiem. Autor pokazuje, że wżyciu nie ma przypadków. Słuchacz nie wie co się wydarzy za chwilę. Świetnie dozowane napięcie, aż trudno wysiedzieć spokojnie.

Podróż - Grażyna Kopeć
Współczesne ujęcie tematu podróży. Podróż, jako droga ku nowemu, nieznanemu. Inspirująca, tajemnicza i obiecująca, ale też pełna niebezpieczeństw i zakrętów. Dwójka bohaterów, których dzielą dwa pokolenia, ale którzy znajdują wspólny język. Dialogi napisane bardzo sprawnym i przejrzystym językiem. Historia trochę jak z filmu „Birdman”. To zapowiada niezwykłą historię, w której słuchacz będzie zaskakiwany w najmniej oczekiwanym momencie

Rozbitkowie - Maciej Omylak
Autor w swoim słuchowisko łączy kilka dzieł Josepha Conrada. Nawiązuje do sytuacji „pielgrzymów” z Lorda Jima, w których upatruje współczesnych uchodźców, powierzających swoje życie przewoźnikom.
Potrafił przełożyć język Conrada na współczesną rzeczywistość. Mamy tutaj sytuacje jakie śledzimy w internecie na co dzień. Mamy bohaterów z krwi i kości oraz zaskakujące zwroty akcji. Dobre, szybkie i proste dialogi. To historia, którą słuchacz śledzi od początku do końca z zapartym tchem.

Organizatorem jest Fundacja Cały Świat w Twojej dłoni.
Partnerem strategicznym jest Czwórka Polskiego Radia.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Brak komentarzy: