Strony

2017/11/16

Niezwykła wystawa w Pałacu Herbsta

Fragmenty artykułu Niezwykła wystawa w Pałacu Herbsta. Można go zwiedzać z "właścicielami" z Gazety Wyborczej w Łodzi.

Jak w latach 20. XX w. wyglądało życie w fabrykanckim pałacu? Odpowiedzi szukajcie na wystawie "Dom ze snów" w Muzeum Pałac Herbsta (...).

Tym, co od innych wystaw wyróżnia „Dom ze snów”, jest komentarz w formie teatralizowanego słuchowiska. Jego tekst na podstawie scenariusza wystawy przygotował Andrzej Bart, pisarz, scenarzysta i reżyser związany z Teatrem Nowym. Nagrania z udziałem takich aktorów jak Grażyna Barszczewska, Olgierd Łukaszewicz czy Ewa Dałkowska zrealizowano w Teatrze Polskiego Radia.

Wchodzący na nową ekspozycję w Muzeum Pałac Herbsta zostaną zaopatrzeni w audioprzewodnik. Zwiedzając kolejne pomieszczenia, usłyszą przypisane im fragmenty słuchowiska.

Magdalena Michalska-Szałacka zauważa, że wszystkie postaci, które zostały ujęte w scenariuszu, to osoby, które naprawdę mieszkały lub pracowały w pałacu.

Kiedy wkraczamy do sali balowej, w słuchawkach rozlega się rozmowa między Heleną, młodą dziewczyną przyuczającą się do pracy w roli pokojówki, a gospodynią i panią domu. Ta ostatnia pozwala jej posłuchać koncertu na balkonie, tuż zza miejsca dla orkiestry. W sali jadalnej młoda pokojówka (a wraz z nią zwiedzający) dowiedzą się, jak w domu Herbstów nakrywało się do stołu (...).

Brak komentarzy: