Strony

2018/02/18

Conan Doyle i Christie

Dla tych, którzy chcieliby posłuchać czegoś po angielsku. Dwa klasyki. Kultowe kryminały. Oba emitowane w BBC Radio 4 Extra oraz w serwisie BBC iPlayer Radio.

The Hound of the Baskervilles (pol. Pies Baskervillów) - Dr Jakub Mortimer z Grimpen w hrabstwie Devon przybywa na Baker Street przedstawiając Sherlockowi Holmesowi i Watsonowi wstrząsającą legendę o Psie Baskerville’ów zanotowaną w manuskrypcie datowanym na rok 1742 r. Legenda głosi, że sto lat wcześniej czyli w roku 1642[a] Hugo Baskerville, znany z pijaństwa i rozpusty, porwał cnotliwą córkę swego sąsiada i na cześć jej nastawał. Panna zbiegła z zamkniętej komnaty przez okno, zaś nikczemnik psy gończe spuściwszy ze smyczy ścigał ją jak zwierzę na łowach. Towarzysze pijatyki jadący za nim twierdzili zgodnie, iż widzieli jak po odnalezieniu dzieweczki, padłej z wycieńczenia, Hugona zagryzł pies straszliwy. I od tej pory klątwa na ród jego spadła.

Słuchowisko emitowane w BBC Radio 4 Extra w ubiegły czwartek i piątek. Jeszcze przez niemal miesiąc można posłuchać w serwisie iPlayer Radio:

And Then There Were None (pol. I nie było już nikogo) - Tajemniczy Pan Owen zaprasza na odciętą od świata wyspę dziesięciu gości, których pozornie nic ze sobą nie łączy. W dniu przyjazdu okazuje się, że gospodarz nie pojawi się na wyspie. Zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami, dwójka służących odtwarza płytę, na której pan Owen oskarża kolejnych gości o zbrodnie, które popełnili, a których nie da się im udowodnić i za które nigdy nie dosięgnęła ich kara. Gdy każda z osób znajduje w swoim pokoju dziecięcy wierszyk o kolejno znikających Murzynkach, nikt nie spodziewa się, że jeszcze tej samej nocy rozpocznie się makabryczna zabawa.
Goście Pana Owena giną w różny sposób, od otrucia cyjankiem potasu do rozbicia głowy. Po przeszukaniu wyspy goście dochodzą do wniosku, że pan U.N. Owen (wymowa angielska zbliżona do unknown, czyli nieznany) musi być jednym z nich.

Słuchowisko emitowane w BBC Radio 4 Extra w sobotę. Jeszcze przez niemal miesiąc można posłuchać w serwisie iPlayer Radio.

* Opisy pochodzą z Wikipedii.

Brak komentarzy: