Strony

2018/02/24

Edward Kiejzik w monodramie "Zapiski oficera Armii Czerwonej"

Informacja Polskiego Radia Rzeszów.

W niedzielę 25 lutego o godz. 19.00 Scena Teatralna Polskiego Radia Rzeszów zaprasza na spektakl "Zapiski oficera Armii Czerwonej". Poprzedzi go krótki koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Monodram na podstawie "Zapisków oficera Armii Czerwonej" (oraz koncert) przygotowało Polskie Studio Teatralne w Wilnie, które zostało założone w listopadzie 1960 roku pod nazwą Polski Zespół Dramatyczny. Była to pierwsza tego rodzaju placówka artystyczna utworzona po wojnie w Wilnie. Przez wiele lat zespół pełnił i nadal pełni rolę propagatora poprawnej polszczyzny oraz krzewiciela polskości wśród młodzieży. Do dzisiaj studio teatralne jest miejscem spotkań inteligencji polskiej w Wilnie, gdzie można nie tylko poznać teatr, ale także literaturę, sztukę, kulturę i muzykę.

Spektakl Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie cieszy się ogromną popularnością. Grany był wielokrotnie na Litwie i w Polsce. "Zapiski oficera Armii Czerwonej" stworzone zostały w oparciu o satyrę oficera wywiadu i żołnierza AK Sergiusza Piaseckiego o tym samym tytule. Opowiada o pobycie czerwonoarmisty w okupowanej przez Sowietów, a później Niemców Wileńszczyźnie. W głównej roli występuje Edward Kiejzik.

Sergiusz Piasecki to jeden z najbardziej znanych pisarzy tworzących w języku polskim połowy XX wieku. Za jego koronne osiągnięcie uważana jest książka "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", która wydana została po raz pierwszy w 1937 r. i okazała się trzecią najbardziej popularną powieścią II RP. Piasecki to postać złożona i o bogatym życiorysie: przemytnik kokainy, twórca siatki polskiego wywiadu, autor najlepszej satyrycznej powieści o komunizmie, kandydat do Nobla - tak, to cały czas ta sama osoba... Sam napisał kiedyś o sobie: "Zwalczanie bolszewizmu jest moją ideą i celem mojego życia", a w dedykacji dla Witkacego przedstawił się jako "król granicy i Bóg nocy, który się stoczył do poziomu literata polskiego". W posiadaniu Biblioteki Polskiej w Londynie znajduje się całość archiwum Piaseckiego, ofiarowana przez Ryszarda Demela, autora biografii pisarza oraz jego przyjaciela i powiernika.

Brak komentarzy: