Strony

2018/04/12

Nagroda Główna Konkursu Grand PiK 2018

Informacja Polskiego Radia PiK. Relację wideo można posłuchać w serwisie radia.

Ewelina Kosałka-Passia z PR Katowice otrzymała Nagrodę Główną Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2018. Jury nagrodziło jej utwór pt. „Między schodami”.
Nagrodę w wysokości 15 tys. zł przyznano „za precyzyjne skonstruowanie opowieści o historii, współczesności i człowieczeństwie”.

"Między schodami" to reportaż o przyjaźni dwóch młodych kobiet podczas wojny: Polki – Stanisławy i Żydówki – Rutki. Połączył ich wspólny dom w Będzinie i schowek między schodami. Rozdzieliła likwidacja getta i Auschwitz. Po wojnie w schowku między schodami Stanisława odnajduje pamiętnik przyjaciółki. Ponad 65 lat ukrywa go w swojej biblioteczce. W końcu, gdy dowiaduje się, że ktoś z rodziny Rutki przeżył Auschwitz - postanawia przekazać pamiętnik.

Nagroda im. Michała Jagodzińskiego w wysokości 3 tys. zł trafiła do Aleksandry Łapkiewicz-Kalinowskiej z Programu 2 PR za utwór pt. „Z obłokami grałem w karty”. Jury przyznało ją „za szczególne walory artystyczne, niekonwencjonalne pomysły i oryginalne rozwiązania formalne utworu”.

Wręczono także trzy nagrody specjalne, każdą w wysokości 5 tys. zł. Otrzymali je: Magdalena Grydniewska z PR Lublin za utwór pt.: „Listy z Ravensbrück”, Hanna Wilczyńska-Toczko z PR Gdańsk za utwór pt. „Dorota z Mątów – jedyna święta na Pomorzu” oraz Żaneta Walentyn z PR PiK w Bydgoszczy za utwór pt. „Mamuma”.

Wyróżnienie w wysokości 3 tys. zł otrzymała Ewa Łebek z Programu 2 PR za utwór pt. „Z obłokami grałem w karty”.

Do tegorocznej edycji Konkursu Artystycznych Form Radiowych zgłoszonych zostało 19 utworów z całej Polski. Wśród nich były reportaże, słuchowiska i inne utwory na styku form. W jury zasiadali: Katarzyna Michalak, Andrzej Brzoska i Henryk Rozen, a moderatorką warsztatów była Agnieszka Czyżewska-Jacquemet. Przesłuchania odbywały się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Głównym organizatorem konkursu było Polskie Radio PiK.

Brak komentarzy: